Kao najbolji vid borbe protiv korpucije 81 odsto ispitanika vidi stroge kaznene mere dok njih 64 odsto smatra da je neophodno poboljšanje zakonskih mera, navodi se u istraživanju koje je početkom juna rađeno na uzorku od 610 građana.
Istraživanje je rađeno za potrebe Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i u njemu je navedeno da su građani zadržali pozitivan stav prema naporima Vlade u borbi protiv korupcije, a koji je bio prisustan i u istraživanju iz decembra prošle godine.
Po rezultatima istraživanja, 77 odsto građana je upoznato i sa radom Agencije za borbu protiv korpucije čime je potvrđen dobar rezultat te Agencije iz prošlog istraživačkog ciklusa.
Predstavljanju rezultata istraživanja prisustvovao je i funkcioner SNS Zoran Babić koji je, podsetivši na usvojenu državnu politika "nulte tolerenacije prema korupciji" naglasio znacaj daljeg jačanja institucija u toj oblasti.
Babić je rekao i da "svaki deo države mora da se izbori sa korpucijom" i da ljudi moraju sami da se bore protiv korpucije a "ne da čekaju da im signal dođe odozgo".
On je, podsetivši na usvojeni niz zakona i strategija za borbu protiv korpucije rekao i da se u ministarstvima formiraju antikorupcijski timovi a da se očekuje i donošenje Zakona o zaštiti uzbunjivača.
Babić je izrazio zadovljstvo podrškom građana naporima vlade u borbi protiv korupocije ocenivši da su oni jasno prepoznali da postoji politička volja, ali i da očekuju suštinsko smanjenje korucije.
Babić smatra i da će "poverenje građana u vladu ostati na visokom nivo jer samo zajedno ćemo moći da se izborimo protiv koprucije".
Po rezultatima istraživanja, glavni uzročnici korpucije su upravo sami građani koji u želji da što lakse ostvare neki interes su spremni da za to i plate ali ohrabruje činjenica da 46 odsto ispitanika nije spremna da plati mito.
Izvor: Novimagazin