U potrazi za davno izgubljenim mitovima, posežemo u prošlost, ne bismo li pronašli nove idole ili onaj deo mističnog za kojim naša podsvest traga kako bi dobila potvrdu da nešto natprosečno i nedodirljivo ipak postoji. Samuraji, veliki ratnici, samo su deo odgovora u potrazi za onim “nad”
Ovi umetnici ratovanja mačem bili su, iznad svega, zen majstori. Legenda koja seže u drevni Japan pripoveda o počecima japanskih ratnika, koji su u potrazi za epitetom „nad” pokucali na vrata zen manastira. Savršeno uvežbani pokreti i precizna oštrica sjajnog sečiva tražili su svoju drugu polovinu, koja uvek nedostaje - duhovnost. Zen - apsolutna tačka mirovanja u telu kojim kolaju uskovitlani porivi običnog smrtnika koji je, nesvesno, odlučio da postane veći od života. Iz sjajnog sklada ravnoteže mača i duhovnog nastao je put samuraja nazvan „put viteške vrline”, na japanskom označen kao „bušido”. U međuvremenu, samuraji prihvataju šintoizam i njegov glavni obred koji je bio logičan sled duhovnog puta, nazvan pročišćenje, „harai”. Obred čišćenja vodio je ka čistom i otvorenom srcu i sve to kako bi se na kraju oslobodio čovekov pravi karakter, „honšo”. Tada je nastupao „mu” momenat potpune praznine i čistote, gotovo egzaltiranog stanja.
Drugi bitan momenat u priči o samurajima bila je izrada sečiva. I po nekoliko nedelja bili su zatvoreni u kovačnicama, potpuno posvećeni kovanju sečiva, koje je za njih predstavljalo religiozni ritual i neku vrstu uspostavljanja intimne veze sa mačem. Samuraj je svakog dana čistio mač ritualnom svetom vodom i uvek ga koristio u duhu zena i čistih motiva, nikada zla. Ova ratnička kasta feudalnog Japana nosila je uvek dva mača „daisho”: „katanu” i „vakizaši”. Legenda kaže da su spavali sa vakizašijem ispod jastuka.
Samuraji su bili zaštitnici naroda. Njihov cilj je bio da služe gospodaru i budu mu do smrti odani. Najveća sramota za samuraja bila je da umre nečasnom smrću ili da bude okarakterisan kao kukavica. Kada bi dospeli u bezizlaznu situaciju, pred neprijateljem, sami su sebi oduzimali život harakirijem. Čast je bila svrha života ovog japanskog ratnika, a put samuraja, značio je - put smrti Samuraji su u feudalnom Japanu bili toliko poštovani da su imali pravo da ubiju osobu koja bi im se drsko obratila. Oni su jedini imali prezime i pravo na nošenje mačeva.
Krajem 19. veka istorija beleži priču o poslednjim samurajima. Prvi talasi globalizacije počeli su da se uvlače i na Istok. Formirale su se vojske u zapadnjačkom stilu. Modernizacija je uzela maha i pregazila tradiciju i doslovno uništila samuraje. Ne samo da su izgubili status vladajuće klase Japana, već su članovi tadasnje „Meiji” vlade pokušavali da ih javno ponize, oduzimajući im mačeve i odsecajući im kose. Ubrzo je na snagu stupio i zakon o zabrani nošenja mačeva. Poslednji samuraji pobunili su se i okrenuli protiv cara. Bili su poraženi.
Nakon te poslednje, velike bitke, samuraji su otišli u legendu, kao „poslednji vitezovi” vođeni visokim etičkim kodeksima, mudrošću uzvišene filozofije zena i veštinom mačevanja po kojoj je mač predstavljao dušu samuraja - ”Katana wa samurai no tamashii' (mač je duša samuraja).
Jovana Banović