Ovaj film, koji je kod konzervativnog dela ruske javnosti (kao i u slučaju fimova "Spaljeni suncem 2 i 3" Nikite Mihalkova) izazvao negodovanje i optužbe da "previše pozitivno slika nemačke vojnike" uz pozive na zabranu prikazivanja, ruski je kandidat za nagradu "Oskar".
U zemljama bivšeg SSSR-a film je zaradio još 180 miliona rubalja. Ukupna zarada znatno premašuje pokazatelje prethodnog ruskog rekordera - filma Timura Bekmambetova "Ironija sudbine".
Istovremeno, prikazivanje filma započinje i u evropskim zemljama, na teritoriji Azije i Amerike.
Producenti napominju da je prvi put u Rusiji snimano u formatu "IMAX 3D".
Kao drugo, realne istorijske činjenice poznate su celom svijetu: Staljingradska bitka, koja je prelomila tok Drugog svetskog rata, bitka je kojom je započela ofanziva sovjetske vojske i koja je završena kapitulacijom fašističke armije u Berlinu.
U centru filma je dirljiva priča: grupa sovjetskih vojnika brani kuću koju su opkolili Nemci. Film govori o poslednjim trenucima života ovih ljudi, o prijateljstvu, hrabrosti, saučešću i ljubavi...
Poslednji podaci govore da je "Staljingrad" zaradio 8,3 miliona dolara za prva četiri dana prikazivanja u Kini. To je najuspješniji start u distribuciji jednog filma, snimljenog izvan Kine ili Holivuda.