U šaht je navodno prvo upala maloletna devojčica, a zatim je u isti šaht upao i njen takođe maloletni brat. Na kraju, ista stvar se dogodila i njihovoj babi, sa kojom stanuju na istoj adresi. Sve troje su, naravno, tužili grad i dobili sudski spor, kao i ukupnu odštetu od oko 300.000 dinara.
Njihove tužbe su samo tri od ukupno 226, koliko ih se trenutno vodi protiv novosadskog JKP „Vodovod i kanalizacija”.
"Ukupno imamo 226 tužbi za naknadu štete, materijalne i nematerijalne, a svaka je vezana za upadanje u šahtove i slivnike za kanalizaciju. U ovom momentu, kad bismo izgubili sve sporove, platili bismo oko 70 miliona dinara i to bez zatezne zakonske kamate i sudskih troškova", kažu u “Vodovodu”, gde ističu da su do sada na tužbe već isplatili više od četiri miliona dinara.
Mada su u većini slučajava zaista u pitanju nesreće, činjenica je da su pojedinci uvideli da na ovaj način mogu da zarade.
"Tužbe ovakve prirode se dobijaju u više od 90 odsto slučajeva, tako da je novac za odštetu praktično zagarantovan", kaže “poznavalac prilika”, koji je i sam na ovaj način naplatio odštetu od grada.
Pored upadanja u šahtove, Novosađani su jedno vreme masovno lažirali i ujede pasa lutalica da bi naplatili odštetu od JKP „Čistoća”. Nakon što se pročulo za ove prevare, pooštrena su medicinska veštačenja ujeda pasa, kao i kontrola sudskih veštaka.
Izvor: 24sata