1. Praktičan pristup
Sigurno će učenje svakome biti dosadno ako samo čita teoriju bez ikakvog praktičnog primera. Najbolji način da se eliminiše monotonija je da se u praksi pokaže primer. Ukoliko vaše dete treba da nauči istoriju, odvedite ga u muzej gde može da vidi stvari o kojima čita u knjigama. Pomozite deci da stvari vide i dožive izvan knjiga.
2. Vrednost znanja
Većina roditelja ima tendenciju da od dece očekuju dobre ocene, a ako ih ona nemaju, roditelji pokazuju svoje razočaranje. Ovakvo ponašanje nije prikladno i može da ometa motivaciju kod dece. Umesto toga, svakoga dana pitajte dete šta je naučilo u školi i pohvalite ga. To ih može motivisati da više uče što se može odraziti i na poboljšanje ocena.
3. Dovoljno vremena za igru
Dete može da uživa u učenju samo ako je prethodno imalo dovoljno vremena za igru. Forsiranje preteranog učenja ne može da donese pozitivne rezultate. Napravite raspored na osnovu kog će dete pored učenja imati i dovoljno vremena za igru.
4. Navika čitanja
Navedite dete da čita od ranog uzrasta. Kada su baš mali, možete im čitati priče za laku noć, a kada nauče da čitaju sami, potrudite se da im to postane navika. Na taj način im školske knjige neće delovati strašno i nešto od čega treba da beže.
5. Učenje uz pomoć igre
Igrice su uvek zabavne i možete ih iskoristiti i prilikom učenja sa decom. Potrebno je samo malo kreativnosti. Jednostavne kviz igre ili lov na blago, učenje može da učini mnogo zabavnijim.