Na osnovu istraživanja veće količine lekova rastvorljivih u vodi došlo se do podataka da jedno pakovanje nekih od njih sadrže i višestruko veće količine soli nego što je dnevni preporučeni unos, pa to može dovesti do ozbiljnih posledica poput srčanog i moždanog udara, kažu autori studije koja je objavljena u Britanskom medicinskom žurnalu.
Istraživanje je pokazalo da pacijenti koji uzimaju lekove sa velikom količinom soli, poput šumećih tableta, imaju za petinu veći rizik da se kod njih desi neko vaskularno oboljene, za razliku od onih koji uzimaju identične lekove u kojima nema soli.
Takođe, rizik za razvoj visokog krvnog pritiska sa šumećim tabletama ili lekova ratsvorljivih u vodi se uvećava za čak 7 puta, što je zapravo i koren svih ostalih problema, naglašavaju istraživači.
Britanska fondacija za zdravlje srca naglašava da treba voditi računa o trome da je istraživanje sprovedeno na ljudima koji ovu vrstu lekova uzimaju svaki dan - što ne znači i da povremeno uzimanje lekova rastvorljivih u vodi može imati negativne posledice za zdravlje.
Problem sa šumećim tabletama je to što sadrže supstancu po imenom bikarbonat, koja im pomaže da se rastvore u vodi, a so je najčešći sastojak bikarbonata.
Studija je pratila 24 različita ratsvorljiva leka, uključujući i uobičajene analgetike, poput paracetamola i aspirina, kao i različite vrste suplemenata, koje mnogi ljudi koriste i bez lekrskog recepta.
Pacijentima se zato preporučuje da pažljivo čitaju podatke sa pakovanja lekova jer se na njima nalaze podaci o količini soli i da vode računa da njima ne unose više od preporučene dnevne količine ili da pređu na identične lekove koji u sebi ne sadrže soli, poput klasičnih tableta koje se gutaju.
U suprotnom, sasvim sigurno će se u budućnosti kod njih u vrlo bliskom vremenskom periodu pojaviti visok krvni pritisak koji može dovesti i do ozbiljnih oboljenja srca, naglašavaju istraživači.
Izvor: B92