Po onom kako je britanski "Dejli telegraf" opisao Eriksona, on deluje kao kompjuteraš kojem nije strano provaljivanje kodova. U prvi prošlogodišnji test ušao je skoro nezainteresovano, uz pomoć Cezarove šifre, nazvane po rimskom vojskovođi i koja se sastoji u tome da se slovo pomera za definisani broj mesta i postaje drugo u šifri (npr., A u abecedi za tri mesta postaje D) otkrio skriveni link u digitalnom fajlu slike.
"Ups! Samo lažni trag. Izgleda da ne znaš kako da ne nađeš rešenje", glasila je poruka na tom sajtu koja je uz sliku patke čekala Eriksona.
Od tada "Sikada 3301" polako postaje opsesija njega i mnogo drugih kompjuteraša koji su pokušavali da otkriju šta se krije iza ovog testa. U prošlogodišnjoj potrazi otkrili su mnogo toga. Na sajtu "Ridit" puštani su šifrovani stihovi iz neke poeme za koje je Erikson kasnije utvrdio da su iz "Mabinogijona", prethrišćanskih velških spisa o kralju Arturu. Pored toga, švedski kompjuteraš zapazio je i brojeve civilizacije Maja.
Njega i korisnike anarhističkog internet foruma 4chan dočelo je iznenađenje kada su dešifrovali poemu "Dama s izvora". Pojavila se poruka "Pozovite nas" i broj telefona 214-390-9608, za koji se ispostavilo da je u Teksasu, a automatska sekretarica otkrila je nove podatke koje su hakeri dešifrovali i došli do sajta 845145127.com.
Tu su Erikson i ostali zatekli ogromnu sliku cvrčka i brojčanik koji odbrojava. Kada je stigao do nule, 9. januara prošle godine u pet popodne, pojavilo se 14 GPS koordinata za lokacije u Varšavi, Parizu, Sijetlu, Seulu, Arizoni, Kaliforniji, Nju Orleansu, na Havajima i u Sidneju.
Izvor: Blic