To udruženje navodi da će do 2050. godine biti 135 miliona obolelih u celom svetu, među kojima 16 miliona u zapadnoj Evropi.
"To je svetska epidemija i biće sve gore, jer ako gledamo u budućnost biće sve veći broj starijih ljudi", rekao je direktor udruženja Mark Vortman.
"Od vitalnog je značaja da Svetska zdravstvena organizacija (SZO) stavi demenciju kao prioritet", dodao je on.
Taj izveštaj je objavljen pre samita G8 o demenciji, naredne nedelje u Londonu. Britansko ministarstvo zdravlja je nedavno saopštilo da je demencija "svetski izazov u porastu".
Grupu 8 čine svetski industrijski razvijene zemlje - SAD, Rusija, Francuska, Nemačka, Italija, Japan,Velika Britanija i Kanada. Demencija je progresivno i nepovratno propadanje intelektualnih sposbnosti i viših mentalnih funkcija (inteligencije, mišljenja, govora, pamćenja i učenja) usled određenih organskih uzroka u mozgu.
Demencija je bolest odraslih, posebno starijih osoba. U osnovi ove pojave su morfološke, histološke i biohemijske promene mozga, kao prirodne pojave vezane za proces starenja.
Predstavlja postupan gubitak mentalnih sposobnosti koji rezultuje gubitkom memorije, promenom ličnosti i gubitkom socijalnih sposobnosti. Kako navode stručnjaci, ovo oboljenje nije normalan deo starenja, i kod većine ljudi se nikada ne razvije.
Izvor: 24sata