Bogati "G-din Tamiflu"

Iako je sada proslavljeni lek protiv gripa tamiflu poznat već deceniju i po, o "g. Tamifluu", koji ga je sintetizovao, donedavna se znalo veoma malo. Sa epidemijama prvo ptičjeg a potom i svinjskog gripa, međutim, to se potpuno promenilo. Norbert Bišofberger (55), američki biohemičar rodom iz Austrije, sada je i te kako poznat.

On je još 1994. sa svojim timom otkrio supstancu oseltamivir koja je, kao nijedna druga dotad, ublažavala simptome gripa, a uz to nije izazivala teške nuspojave poput dotadašnjih preparata.

Kao 27-godišnji mladić, koji je odlučio da školovanje nastavi u Bostonu, preko noći se obogatio, a sa svakom novom narudžbom tamiflua njegov se imetak samo povećava. 

Od ptičjeg do svinjskog...

Tamiflu i kompanija Džilid sajensiz (Gilead Sciences) lansirani su u nebesa kada je Džordž Buš 2005. izazvao paniku od ptičjea gripa, procenivši da bi u SAD moglo umreti između 200.000 i dva miliona ljudi.

Od 7,1 milijarde dolara za suzbijanje pošasti 14 posto je išlo Džilidu, ponajpre za tamiflu. No, pokazalo se da je šef uprave Džilida od 1997. do 2001. bio Donald Ramsfeld, kasnije ministar odbrane, a i kataklizma je izostala.

Svetska zdravstvena organizacija je sada proglasila pandemiju svinjskog gripa, iz sveta pljušte narudžbine i okreću se milijarde, mada epidemiolozi sve glasnije poručuju da je svinjski grip “mačji kašalj” smišljen da se izazove panika.

Firma Džilid sajensiz, koja je počela sa samo dvadesetak zaposlenih i dve laboratorije, u međuvremenu je izrasla u koncern vredan 30 milijardi dolara, a Bišofberger postao njen izvršni potpredsednik. 

A plata - desetak miliona

Osnovna mu je godišnja plata 600.000 evra, ali uz ostale prihode godišnje zarađuje desetak miliona evra. Iako mu se ime u javnosti vezuje isključivo za tamiflu, on je tvorac niza lekova, među kojima i vireada, preparata protiv HIV.

Tamiflu popularnost duguje epidemijama i poslednjoj pandemiji gripa, ali Bišofberger "iskače iz kože" kad mu se to spomene. Svedoci toga su bili novinari nemačkog Bilda, koji su ga pitali o vezi između njegovog bogatstva i straha čovečanstva od horor scenarija.

"Ne! Taj lek je blagoslov. Još niko na samrtnoj postelji nije rekao: 'Eh, da sam zaradio više novca!', nego razmišlja o tome kako je uticao na tuđe živote", odbrusio je on ljutito.

Ono u čemu mu se ništa ne može prigovoriti jeste da se našao u svom pozivu. Rođen 1954. u Melauu podno Alpa u gostionici svojih roditelja, u hemiju se zaljubio kad je njegov brat na dar dobio pribor za male hemičare.

To što je ubrzo skupa s priborom leteo u vazduh, jer je testirao barut koji je sam smešao, nije ga pokolebalo. Nastavio je sa istom energijom... i nedavno je otkupio roditeljsku gostionicu i preuredio je u superluksuzan hotel.

(FoNet)