Nepovoljan izveštaj Kreditnog biroa, gde se evidentira svako kašnjenje građana duže od 60 dana, znači samo jedno - nemogućnost da se dobije novi kredit ili dozvoljeni minus. Taj izveštaj je “krvna slika” dugova koje građani i firme imaju prema bankama, lizing kompanijama, državnim fondovima i agencijama, i propusnica za novo zaduživanje.
"Jedan od preduslova koje klijent mora da ispuni da bi dobio kredit jeste da nema aktivnih kašnjenja, kao ni utuženja", kaže za “Blic” Dejan Vučinić, direktor Direkcije za fizička lica Sosijete ženeral banke.
A svako kašnjenje znači epitet lošeg platiše, kome i dug od 1.000 dinara može da bude prepreka za novo zaduživanje i to u naredne tri godine.
"Građani su u plaćanju obaveza prema banci odgovorniji i od kompanija i od države", kaže za “Blic” Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
A upravo ti odgovorni građani na kraju platiće ceh neodgovornih prezaduženih tajkuna, zbog kojih su zatvorene i četiri banke. Prema podacima Fiskalnog saveta, taj ceh za dve minule i ovu godinu iznosiće oko 800 miliona evra.
Jedna austrijska banka odobrila je Miroslavu Bogićeviću, vlasniku “Farmakoma MB”, kredit za PIK “7. jul”, koji dospeva 2019. Zajam je garantovao prikolicom za koju u ugovoru piše da je neispravna. Kod iste banke Bogićević je za kredite zalagao i hladnjače, tegljače, cisterne...
U ugašenoj Univerzal banci Bogićević je dobio kredite od devet miliona evra koje je garantovao akumulatorima u magacinu u Somboru. Zajmove je garantovao i olovnom šljakom u njegovom rudniku “Zajača”, čiji radnici i dalje štrajkuju.
Bogićević je dobijao kredite i od države. Tako je od Fonda za razvoj uzeo kredit koji dospeva 2018. a za garanciju dao dve hidraulične prese, peć za termičku obradu, alat za presovanje i kompresor za vazduh.
Izvor: Blic