ČIKAGO - Razvod bračnim parovima donosi mnogo više od gorčine i slomljenih srca - trauma najčešće ostavlja dugoročne posledice na mentalno i fizičko zdravlje, koje čak ni ulazak u novi brak ponekad ne može da popravi, tvrdi se u rezultatima jednog istraživanja.
Ono je pokazalo razliku između osoba koje su u braku i onih koje su prošle kroz mučno iskustvo razvoda.
"Čak i osobe koje su ušle u neuspeo brak nanele su ozbiljnu štetu sopstvenom zdravlju", tvrdi Linda Vejt, profesor sociologije na Univerzitetu u Čikagu.
Profesorka Vejt i koautor istraživanja Meri Elizabet Hjuz, psiholog sa Instituta za javno zdravlje "Džon Hopkins Blumberg", ustanovile su da razvedene ili obudovljene osobe 20 odsto češće pate od hroničnih bolesti kao što su srčane smetnje, dijabetes ili rak nego osobe u braku.
Kod ovih osoba su takođe 23 odsto češće nego kod osoba u braku zabeležene teškoće i ograničenja u kretanju - kao što su penjanje uz stepenice ili duže šetnje.
U tekstu upravo objavljenom u časopisu Zdravlje i socijalno ponašanje, čije je delove preneo CNN, one su sumirale rezultate analiza bračne istorije i zdravstvenih pokazatelja 8.652 sredovečne osobe.
Istraživanje je finansirao Nacionalni institut o starenju. Autorke su otkrile razlike u celokupnom zdravstvenom stanju osoba u braku i razvedenih.
A kao posebno značajan podatak su gotovo istovetni nalazi nacionalnog Zavoda za statistiku i Instituta za zdravstvenu zaštitu da se gotovo polovina brakova u SAD završava - razvodom.
"Promašen brak, obudovljenje ili razvod su izuzetno stresne situacije. One su, ponekad, i finansijski razorne uz to što su društveno ekstremno teške. Ono što je posebno zanimljivo je da se čak i na zdravstvenom stanju osoba koje su ušle u novi brak još uvek primećuju ožiljci ili znaci koje je izazvao razvod", iznosi profesorka Vejt.
Autorke istraživanja ocenjivale su zdravstveno stanje osoba na osnovu podataka u četiri kategorije: hronično stanje, pokretljivost, simptome depresije i samosvesti.
Neka prethodna istraživanja ukazivala su da brak ima zaštitne zdravstvene koristi jer obezbeđšuje finansijsku, društvenu i emocionalnu stabilnost.
Udate žene, smatra profesorka Vejt, finansijski su sigurnije što automatski znači lakši pristup zdravstvenoj zaštiti što opet smanjuje stres.
"Oženjeni muškarci imaju bolje navike kad je zdravlje u pitanju od svojih neoženjenih vršnjaka. Oni vode čistiji, zdraviji život i mnogo manje vremena provode u restoranima i pabovima i bolje se hrane. Jer, supruge uspevaju da između muževa i zdravstvene zaštite uspostave interakciju, teraju ih na kolonoskopiju i vode računa da su primili vakciju protiv gripa", izjavila je Vejtova.
Mark Hejvard, direktor Centra za demograska istraživanja i profesor sociologije Univerziteta Teksas u Ostinu, podseća da žena i muž uzajamno vode računa o zdravstvenim potrebama, podsećaju jedno drugo kad treba da se jave lekaru, zubaru ili odu na redovnu zdravstvenu kontrolu.
"Bračni parovi zajednički donose odluke o načinu života i zajednički ulažu u budućnost" - ističe Hejvard, koji je i sam u ranijem istraživanju otkrio da razvod ostavlja trajne posledice na kardiovaskularni sistem - čak i posle zaključivanja novog braka.
U istraživanju 2006. godine, koje je finasirao Nacionalni institut o starenju, Hejvard je otkrio da su razvedene sredovečne žene 60 odsto češće izložene riziku da obole od kardiovaskularnih bolesti od udatih vršnjakinja.
"Ne postoji način da se izbrišu posledice razvoda. Postojao je snažan stres koji je doveo do razvoda kao i stres u procesu razvoda. Shvatite razvod kao jedan od najsnažnijih stresnih postupaka. On dovodi do onoga što psiholozi nazivaju "disregulacijom(slabljenjem) ključnih kardiovaskularnih procesa koji se mogu trajno izbegnuti", ocenila je doktorka Vejt.
Osobe oba pola izložene su nepovratnim, štetnim efektima na celokupno zdravlje zbog neuspelog ili razvedenog braka ili pak smrti bračnog druga - zaključili su istraživači.
Žene i muškarci koji nisu ušli u novi brak posle reazvoda ili smrti bračnog partnera pokazuju nedostatke u mentalnom i fizičkom zdravlju. Profesorka Vejt ovo naziva "dvostrukim uzdahom" jer ove osobe su lišene zaštitnih efekata braka a pritom su prošle kroz "bolno, po zdravlje uništavajuće iskustvo".
Ove osobe, uz to, imaju lošije zdravstvene pokazatelje nego osobe koje nikada nisu bile u braku jer "niti su osetile dobra braka niti njegove loše strane".
Otuda i pitanje koje čeka pravi odgovor kako ga je formulisalao Vejtova: "Ako ste voleli pa prestali ili izgubili, da li ćete ponovo naći ljubav? Ljudi koji su uspeli zaslužuju divljenje. Ali čak i oni, generalno gledano, pokazuju zdravstvene nedostatke u poređenju sa osobama koje su ostale u stabilnom braku."
(FoNet)
avgust 2009.