Za lepotu i negu žena zaslužni - Egipćani

Standardi i uzori lepote menjaju se kroz vekove, ali za kozmetiku koju i danas koristimo zaslužni su Egipćani. Pripremali su brojne složene kozmetičke preparate. Poznavali su ulja za različite tipove kože, znali su kako prikriti ožiljke te kako stvoriti iluziju mlade kože.

Koncept lepote nastao je zapravo u antička vremena. Staroegipatska kultura sigurno je učinila više u toj oblasti od bilo koje druge u istoriji. Njihove metode podmlađivanja inspirišu nas do današnjih dana. 

Higijena:
Nisu pazili samo na struk, već su bili ponosni na svoje celu pojavu, pri čemu je bitan faktor bila – higijena. Pomirisati drugu osobu bila je najveća uvreda dostojanstva. To je doprinelo činjenici da su stari Egipćani smućkali tako neverovatno dobre parfeme, losione i mirisna ulja, sapune. 

Depilacija:
Upravo starim Egipćanima možemo zahvaliti (ili ih kriviti) za brijanje celog tela. Oni su smatrali da su sve dlake, osim eventualno kose, znak nečistoće. Oba pola uklanjala su dlake na nogama, rukama, prsima i oko stidne zone. I dok je to bilo poželjno samo za većinu, prostitutke su se obavezno morale tako brijati.

Ishrana:
Svoje telo tretirali su kao hramove, jedući voće, povrće i  malo mesa - riba ili perad, koje su prepoznali kao zdraviji izbor. Omiljeni preparat bio im je med pomešan s voćem za masku za lice. Kupali su se u mleku da bi im koža ostala meka i sjajna.

Šminka:
Svi su Egipćani nosili nešto od šminke, čak i muškarci, iako u manjoj mjeri. Make-up po kom su ostali najpoznatiji je onaj intrigantni oko očiju. A šminka je sadržala sastojke koji su delovali antibakterijski te su odbijali sunce, pa čak i insekte. 
Koristili su prvi odstranjivač make-upa - spoj ječma, maslaca i meda
. To ne samo da je uklanjalo teški make-up, nego je dubinski čistilo kožu i potom je hranilo.
Koristili su lekovito blato za čišćenje lica, kao i razne ekstrakte voća i povrća da bi pore održavali čistima, a kožu dobro zategnutom.

Tetovaža:
Žene su bojile telo. Za to su koristile cveće i životinjsku krv, kojima su rumenile obraze, usne i nokte. Koristile su i vlakna povrća za svoje perike, kao i prirodne boje iz voća da bi bojile kosu i 'tetovirale' telo.

Frizure:
Kosa je bila fetiš broj jedan. Ništa nije bilo tako seksi kao kosa. Ako se nisu rodili sa lepom kosom, onda su je kupovali, menjali za druga dobra, prosili za nju, ukrali je. Perike i umeci bili su učestali. Perike su često bojene. Bilo je i svetloplavih, zelenih i crvenokosih!

Frizure su bile složene. Egipćanke su često nosile bezbroj sićušnih pletenica ili im je kosa bila savršeno ukovrčana. Gotovo sve perike i umeci bili su bogato dekorisani dragim kamenjem, češljevima i zavodljivim ukosnicama. I kosa je uvek bila dobro naparfemisana.

N.D.