Predsednik opštine Kuršumlija Radoljub Vidić rekao je za agenciju Beta da su noćas ugrožena sva naselja u Kuršumliji uz reku Toplicu.
Porodica Lekić, čija je kuća najbliža Toplici, bila je najugroženija. Otac i dva sina su pokušali da iznesu stvari iz podruma kada je naišao veliki talas koji je nosio grane i drveće i zaglavio im vrata na podrumu. Voda je ispunila podrum njima do vrata, pa su oni tako proveli više od 20 minuta posle čega su nekako uspeli
da izađu.
U međuvremenu su stigli iz pripadnici policije iz sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, zaposleni u direkciji za izgradnju u Kuršumliji i zaposleni u komunalnom preduzeću, kao i lokalno rukovodstvo.
Svi oni pokušavaju da obezbede ostale kuće u naselju stavljanjem džakova peska da ulazna vrata.
Pripadnik sektora za vanredne situacije rekao je za agenciju Beta da to ne pomaže mnogo pošto voda i dalje prodire u kuće.
Oni kažu da će tokom noći ostati u pripravnosti u tom kurušumlijskom naselju da mogu da spasu ljude ako zatreba pošto je voda u reci Toplici i dalje u porastu.
U pojedinim kućama ljudi koji su se popeli na spratove ne mogu da izadju iz pošto je nivo vode iznad ulaznih vrata kuća.
U Lučanima proglašeno vanredno stanje
Predsednik opštine Lučani Mladomir Sretenović doneo je sinoć odluku o proglašenju vanrednog stanja na teritoriji te opštine.
U izjavi rekao je da je vanredno stanje proglašeno jer je reka Bjelica nanela velike štete zbog izlivanja i prodrla u mnoga domaćinstva.
Prema njegovim rečima, poplavljeno je oko 300 hektara oranica a voda je prodrla u upravnu zgradu i poslovni prostor fabrike Milan Blagojević u Lučanima.
Sretenović je kazao da štab zaseda stalno budući da se pojavljuju klizišta i oštećenja na putnoj strukturi.
Oba komunalna javna preduzeća opštine Lučani stavljena su u mobilno stanje radi sanacije štete.
Izvor: Blic
Foto: Beta/Dario Grzelj