Rezultati nedavnih istraživanja grupe američkih naučnika na majmunima pokazuju da jedna genetski modifikovana bakterija može uspešno da zaštiti žene od infekcije virusom HIV koja se, ako ne bude lečena, pretvara u smrtonosnu sidu, saopštili su bakteriolozi i virusolozi sa Stanford Univerziteta u Kaliforniji. Tim naučnika, koji je predvodio dr Piter Li, usredsredio je istraživanja na bakteriju "lactobacilli" koja se, inače, prirodno nalazi u vagini.
Dodatna istraživanja pokazla su da su žene sa smanjenim prirodnim prisustvom laktobacila mnogo izloženije riziku da "zarade" infekciju HIV virusom koja se najčešće dobija seksualnim odnosom žene i muškarca.
Laktobacili takođe se prirodno nalaze u organima za varenje i predstavljaju ključni faktor u očuvanju zdravlja ali i borbi protiv opasnih "agresora" na zdravlje.
Li i njegove kolege potražili su i odgovor na nepoznanicu da li se bakterija može učiniti "snažnijom i efikasnijom" i koristiti u borbi protiv side i HIV virusa.
U tekstu objavljenom u stručnom medicinskom časopisu "Naučne rasprave" koji izdaje američka Nacionalna naučna akademija, istraživači su naglasili da su "bakteriju bitno ojačali dodajući joj gen za CD4 - jedan od molekularnih "ulaza" koji HIV virus koristi da bi se "uselio" u ćelije čoveka.
Ako je HIV virus "zabravljen" u CD4 laktobacila pre nego što stigne do ljudske ćelije, po svoj prilici će ostati neškodljiv. U tom slučaju, tvrdi Li, "bakterija je sposobna da razori virus prirodno proizvedenom mlečnom kiselinom i vodonik peroksidom".
Testovi obavljeni u laboratorijskim sudovima prepunim ćelija pokazali su da genetski modifikovana bakterija smanjuje stepen HIV infeklcije u ćelijama najmanje za polovinu. A preliminarni ogledi izvršeni na majmunima pokazali su da su se modifikovane bakterije uspešno razvijale i bile potpuno bezbedne - naglsio je dr. Li.
Ukoliko se dalja istraživanja pokažu uspešnim, bakterija bi se mogla koristiti u vaginalnim supozitorijima (čepićima) kojima bi svaka žena sebe mogla da zaštiti.
Takav postupak se naziva "mikrobiocidnim" i mnoge farmaceutske firme vrše snažan pritisak da počne masovna proizvodnja supozitorija.
"Korišćenje supozitorije je potpuno diskretno i može se prilagoditi da ženu zaštiti od čitavog niza bolesti koje se prenose seksualnim odnosom" - naglasio je dr. Li.
Za sada se korišćenje kondoma smatra najpouzdanijom zaštitom od HIV virusa od kojeg je, prema podacima UN, zaraženo 43 miliona osoba u svetu dok je sida odnela 28 miliona ljudskih života otkako je 80-tih godina prošlog veka svet zahvaćen pandemijom ove bolseti. Do sada nije pronadjen efikasan lek protiv side a stručnjaci smatraju da prevencija predstavlja najefikasnije sredstvo u borbi protiv smrtonosnog virusa.
Medjutim, kondomi još uvek nisu dostupni svima a nije mali broj muškaraca i žena koji ih "ne vole".
Više od polovine svih inficiranih odraslih osoba su žene, najveći broj ih je u Africi, na kontinentu najteže pogođenom zarazom. Prema podacima UNAIDS, svake godine u Africi se HIV virusom zarazi dva miliona žena.
(FoNet)