''Zadovoljan sam jer smo imali veoma dobar izveštaj utemeljen na kredibilnoj međunarodno prihvaćenoj metodologiji", rekao je Blagojević.
Reč je o sumarnom izveštaju koji će detaljno biti predstavljen u Srbiji krajem nedelje, u četvrtak ili petak. Reč je o milijardu i po evra štete.
Osim na donatorskoj konferenciji, sa koje očekuju bespovratna sredstva, potreban novac će se, paralelno, obezbeđivati i iz fondova EU, bilateralnim zajmovima i donacijama, pozajmicama iz međunarodnih finansijskih institucija.
U Ke d'Orseju, koji je organizovao jučerašnji skup, nisu hteli da unapred iznose procene o visini mogućih donacija, ističući da će mnogo toga biti poznato tek na konferenciji 16. jula u Briselu.
Majkl Devenport
Majkl Devenport, šef Delegacije EU u Srbiji rekao je za ''Novosti'' da će detaljan izveštaj o proceni štete nastale od poplava, na kojem su od sredine maja radili timovi EU, UN i Svetske banke, kao i Vlade Srbije i lokalnih samouprava, koji je predstavljen juče u Parizu, ubuduće biti "vodič" ne samo za države, nego i za privatne fondacije, koje će prikupljati sredstva za otklanjanje posledica od poplava".
On napominje da će ovaj dokument biti i osnova prikupljanja pomoći na Donatorskoj konferenciji u Briselu, 16. jula.
Tim sredstvima, dodao je on, biće obnavljane škole, obdaništa, domovi zdravlja, privatni domovi, a biće i dodeljena bespovratna sredstva i oprema za ponovno pokretanje malih, porodičnih preduzeća koja trenutno ne rade pošto njihovi vlasnici nemaju sredstava da pokrenu proizvodnju.
Takođe, poljoprivrednici mogu da računaju na pomoć u obnavljanju stočnog i životinjskog fonda, na nabavku djubriva i semena.
Devenport još naglašava da je ovo samo prvi, hitni paket, da se trenutno planira paket pomoći za 2014. u iznosu od oko 200 miliona evra.
Izvor: Blic