Godišnje se registruje između 90 i 110 samoubistava mlađih ljudi, a prema broju poziva koje prime telefonska savetovališta za prevenciju suicida, više od 10.000 njih razmišlja da sebi oduzme život.
Samoubistva su kod nas na drugom mestu uzroka prerane smrti. Crne statistike pokazuju da se poslednjih pet godina broj suicida mladih ljudi gotovo učetvorostručio. Da je situacija alarmantna, upozorava i psiholog Zlatko Nikolić.
"Osobe koje imaju suicidne namere veruju da se samo njima određene stvari dešavaju, tragično shvataju stvari i misle da je najbolje sve to prekinuti. Razlozi su razni, ponekad naizgled beznačajni, pa i trivijalni, ali osobi u pitanju jesu od bitne važnosti. To su takozvana egoistična samoubistva na koja se odlučuju kako bi bol prestala, ne shvatajući da nanosimo bol svojim bližnjima. Emotivne drame, čest osećaj bezperspektivnosti ili neprihvatanja, rušenje partnerskih ili porodičnih veza i posebno usamljenost, mogu da izazovu beznađe i ulazak u začarani krug crnih misli da je živeti dalje nemoguće. Svaki pokušaj ili slučaj samoubistva je, po mom mišljenju, alarmantan, a ovako veliki broj samo govori o stanju našeg društva i da nešto mora pod hitno da se menja", - objašnjava Nikolić dodajući da je pažnja i podrška najbližih i okoline u ovim slučajevima najznačajnija.
"Važno je prepoznati već prve znake takve namere i staviti do znanja da imaju nekog ko će ih pažljivo saslušati i ukazati na puteve kojim nisu išli. Problem koji imaju nikako ne treba potcenjivati, a njihovo stanje treba uzeti za ozbiljno. U slučaju i najmanje sumnje u suicidne namere, roditelji i prijatelji ne smeju oklevati da razgovaraju sa osobom koja ima suicidne misli, i otkriti šta je uzrok svemu tome. Njihovi problemi mogu izgledati banalno, ali je za njih to nepremostiva prepreka", zaključuje Nikolić.
Izvor: Alo!