Mračna tajna "prirodnih aroma": Izmet, perje i analne žlezde u hrani koju jedemo SVAKI DAN

Većinu ovih sastojaka nikada nećete pronaći na deklaracijama, jer se kriju iza naziva “prirodne arome“ ili “prirodne boje“, a mnogi se tretiraju kao deo proizvodnog procesa pa se kao takvi ne smatraju sastojkom i ne pojavljuju na ambalaži, piše Blic.

Hemičari nam objašnjavaju da to odakle je izolovana određena supstanca ništa ne znači, jer je supstanca supstanca, bilo da je izolovana iz nekog cveta ili iz goveđih papaka. Ipak, kada čujemo da se u omiljenom sladoledu nalazi sastojak izvučen iz analnih žlezda dabra, nije nam svejedno.

Dabrove analne žlezde, Castroreum Ljubitelji sladoleda od vanile jeli su, a da nisu znali, sastojke koji se dobijaju iz analnih žlezda dabra. Ova supstanca odobrena je kao prehrambeni aditiv koji se koristi kao aroma vanile, pa je dopušteno da se obeležava i kao “prirodna aroma”.

Protivpožarno sredstvo, bromirano biljno ulje (BVO)
Retardant je supstanca koja smanjuje zapaljivost, ali se nalazi i u kiseloj vodi sa ukusom limuna, sokovima od agruma i gaziranim sokovima. Zadatak joj je da spreči sastojke da se dezintegrišu, a izaziva neurološke probleme, utiče nepovoljno na fetus i na plodnost.

Ljudska kosa, L-cisterin
L-cisterin nastaje iz ljudske kose ili pačjih pera, a koristi se za pojačanje ukusa i za produžavanje roka trajanja. Nalazi se u pekarskim proizvodima i daje mekoću pecivima, hlebu i kolačima.

Biodizel, tercijarni-butil-hidrokinon (TBHQ)
Biodizel se kao konzervans koristi u proizvodnji guma za žvakanje i krekera sa sirom, a jedemo ga i u pilećim medaljonima. Samo jedan gram može da izazove bolest.

Izlučevine buba
Tajna sjajne crvene boje žele dezerta krije se u izlučevinama svilene bube. Izlučevine ovih insekata ubacuju se još i u neke voćne jogurte, sirupe, sladoled, bombone, sok od grejpfruta.

Arsen i riblji mehur
Pivari i vinari za uklanjanje ostataka kvasca i uklanjanje mutnoće koriste dijatomejsku zemlju koja sadrži gvožđe i metale, pa tako i arsen. Vrsta kolagena nastala iz ribljeg mehura takođe se koristi za bistrenje piva i vina.

Pesak, silicijum-dioksid
Dodaje se u hranu kao sredstvo protiv grušanja, ali i za kontrolu vlage. Najviše ga ima u soli, supama iz kesice, dodacima za jela...

Gorivo za avione, butil hidroksi-toluen (BHT)
Ovo gorivo ima ulogu antioksidanta koji služi da održi svežinu namirnica, a nalazi se u žitaricama. Ima isti hemijski spoj kao i naftni proizvodi.

Vezivno tkivo životinja
Želatin se pravi od kolagena koji nastaje kuvanjem vezivnog tkiva životinja. Danas se želatin najčešće dobija iz svinjske kože i papaka, koje mi jedemo u obliku gumenih bombona.

Natrijev borat, E285
Boraks je čest sastojak tečnosti za čišćenje, ali se u isto vreme nalazi i u skupocenom kavijaru. U SAD je njegova upotreba zabranjena.

Viršle i amonijak
Homogena ružičasta pasta od koje se prave viršle dobija se procesom koji se naziva mehanička separacija mesa, što je jeftin način da se iz mesa izbace ostaci kostiju i hrskavica. Pri završetku separacije hrana je puna bakterija, pa se ova masa “kupa“ u velikoj količini amonijaka.

Ovčji sekret, lanolin
Lanolin je vosak koji se dobija pranjem ovčje vune. Ovaj masni sekret izvor je aditiva koji se koristi za omekšavanje žvakaćih guma, a nalazi se i u kozmetici.

Dlake glodara
Svaki veliki skladišni prostor često je dom i glodarima. Upravo zato američka agencija za bezbednost hrane dopušta određene količine dlaka glodara u proizvodima pod etiketom “nezaobilazne mane”. Tako se jedna dlaka glodara nalazi u 100 grama čokolade, a 22 dlake glodara u 100 grama cimeta. Ova agencija odobrila je i da se 19 crva i 74 gnjide mogu naći u konzervi od 100 grama pečuraka.

opasnosttajnazdravlje