Tačnije, prema planu Vlade, do sredine godine u javnoj upravi biće 33.900 zaposlenih manje nego u decembru 2013. godine. Ova odluka ne odnosi se na zaposlene u javnim preduzećima, jer će se kod njih višak zaposlenih regulisati planovima poslovanja za svako pojedinačno.
U decembru 2013, mesecu koji se uzima kao reper u javnoj upravi na svim nivoima, bilo je zaposleno 523.000 ljudi. Ideja je, recimo, da Ministarstvo prosvete odlučuje o otkazima u školama po Srbiji, a Ministarstvo zdravlja o višku u zdravstvenim ustanovama. Svim institucijama u državi poslata su nedavno uputstva kako da pripreme plan poslovanja, ali kasnije i pravilnik o sistematizaciji radnih mesta. I svima je poslat zahtev za isto smanjenje broja zaposlenih - 6,5 odsto.
Nosilac posla optimizacije javne uprave je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.
"Prva faza je upravo racionalizacija broja zaposlenih kod korisnika javnih sredstava. Ona se odražava u Zakonu o budžetu za 2015. kroz smanjenje rashoda za zaposlene. Ministri, članovi Saveta za reformu javne uprave 30. oktobra prošle godine složili su se oko polaznih osnova po kojima se sad i postupa. Do juna 2015. mora da se smanji ukupan broj zaposlenih i radno angažovanih lica", objašnjavaju u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Kako navode, troškovi zaposlenih budžetirani za drugu polovinu godine moraju po ovom osnovu da budu umanjeni za pet odsto u odnosu na budžet iz 2014. Procenjujemo da to odgovara umanjenju broja zaposlenih u julu 2015. za oko 6,5 odsto u odnosu na kraj 2013.
U ministarstvu računaju da je odlaskom u penziju tokom 2014. broj zaposlenih u javnom sektoru već smanjen.
"Računa se da je cilj smanjenja zaposlenih ispunjen skoro 50 odsto, ali tek na kraju samog procesa možemo sa sigurnošću izlaziti s brojkama", ističu u Ministarstvu državne uprave.
Čekaju, kako kažu, i povratne informacije iz svih resora.
"Plan racionalizacije ne sme da umanjuje delotvornost posla, već da identifikuje najočiglednije administrativne viškove, ukidanje nepotrebnih poslova i objedinjavanje zajedničkih funkcija. Dakle, postaviće se objektivni kriterijumi po kojima će se umanjivati broj zaposlenih, ali će se istovremeno sprovesti i reorganizacija. Tako će pojedinci koji su višak u jednom delu javne uprave posao naći u službama kojima takvi kadrovi nedostaju. Naše približavanje EU nameće osnivanje novih institucija u kojima će, takođe, biti posla za one koji su negde proglašeni za višak. Cela Vlada radi na povećanju privrednog rasta, a ova optimizacija je upravo uslov da se on i desi", kaže Kori Udovički, potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave.
Nadlanu / izvor: Blic