NOVI SAD, 5. novembra 2009. (Beta) - Roman "Četvorolisna detjelina" Radmile Karlaš iz Banjaluke koji govori o etničkom čišćenju u Republici Srpskoj, predstavljen je u četvrtak uveče u Novom Sadu.
Autorka je na promociji kazala da je Bosna i Hercegovina njen lični bol i da je reč u brutalno pokidanoj državi. "Bosna je isrkvarila i svaki normalan čovek se oseća kao da je on lično iskidan i pocepan. Mi hodamo zakrpljeni kroz život", kazala je Karlaševa.
Publicista Teofil Pančić pohvalio je Karlaševu zato što se u romanu usudila da imenuje zlo. "I dalje živimo u situaciji kada zlo postaje poželjno i legalno, i kada se zlo predstavlja kao vrlina", rekao je Pančić.
Publicista Nedim Sejdinović ocenio je da će na ovim prostorima i praunuci plaćati ceh za zločine koji su počinjeni. "Na ovom prostoru nema mesta za partiotizam, jer se svaki patriotizam ovde završava ratnim zločinima i masovnim grobnicama", rekao je Sejdinović.
"Četvorolisna đetelina" je prvi roman iz Republike Srpske koji otvoreno govori o zločinima koji su u njoj počinjeni nad Bošnjacima, o etničkom čišćenju u spisateljičinom gradu i temama o kojima se u većini slučajeva ćutalo u tom delu Bosne i Hercegovine.
Radmila Karlaš je bivša novinarka, ali se iz novinarstva povukla pre tri godine. Radila je za mnoge svetske i domaće elektronske i štampane medije, poput Glasa Amerike, BBC-ja, WDR-a, Sarajevskog svijeta, BH Dana i VIN-a, kao i za Amnesti internešenel (Amnesty International).
Zbog svog javnog angažmana u zemlji i svetu, kao bespoštedni kritičar i oponent akterima razdora i nacionalističkog politikanstva na teritoriji bivše Jugoslavije, neretko je bila i u neposrednoj životnoj opasnosti u rodnom gradu Banjalluci.