Projekcijom razigranog dokumentarca Petera Kerekeša “Kako se kuvala istorija”, o ratu iz kuvarske perspektive, otvorena je peta “Slobodna zona”! Već prvog dana, čak 850 gledalaca i… sedenje na podu!
Peti po redu Festival angažovanih filmova "Slobodna zona" počeo je u dvorani Kulturnog centra Beograda (DKC), gde je čak i pod bio angažovan kako bi se ugostili neki od vlasnika karata (uključujući i mene). Eto, desetak nas, poput pravih boraca za slobodu, presedeli/prestajali smo otvaranje i prvi film ovogodišnje “Slobodne zone”, a da se čak i nije videlo da nam je žao. Meni svakako nije. Mada, pitanje ostaje: zašto se dešava da ima više karata nego sedišta?
Iako je film “Kako se kuvala istorija” vredeo žrtve, možda nije loše da podsetimo organizatore da smo svesni da je ovaj Festival hit-mesto u gradu, čak i kada ne sedimo na podu.
Da zajedno proširujemo “Slobodnu zonu”
Ovogodišnju “Slobodnu zonu” otvorenom je proglasila glumica koja je neretko simbol borbe za ljudska prava i slobode – Mirjana Karanović. Stoga je logično da je prošle godine ova glumačka diva dobila nagradu "Osvajanje slobode" Fonda "Maja Maršićević-Tasić" za afirmaciju principa ljudskih prava, pravne države, demokratije i tolerancije u političkoj komunikaciji.
Istakavši da je sloboda za nju "uvek bila važna, uslov za fizičko i duševno zdravlje, pa i za samo postojanje", Mirjana Karanović je pozdravila brojnu publiku (više od 850 ljudi na dve projekcije u DKC) i sledećim rečima:
- Pored fizičkog posebno je bitan prostor unutrašnje slobode, onaj prostor koji niko ne može da vam oduzme i u kojem možete da mislite slobodno ono što želite. Jako mi je drago što u Beogradu postoji "slobodna zona" i što je tako veliki broj vas tu da je zajedno proširujemo.
Šta jede rat?
Program Festivala počeo je dokumentarnim filmom "Kako se kuvala istorija" (Cooking History) slovačkog autora Petera Kerekeša, dobitnika specijalne nagrade na festivalu Hot Docs 2009. Ova interesantna priča vojnih kuvara iz različitih ratova koji su potresali 20. vek, snimljena je u koprodukciji Slovačke, Češke, Austrije i Finske.
Vredelo je presedeti ovaj film na podu dok Kerekeš na inventivan način, “preko vojničkih stomaka”, prelistava stranice istorije 20. veka, čije poslednje je ispisao upravo rat na našim prostorima.
Ovo nesvakidašnje kulinarsko-ratno putovanje počinje pričom pekara nemačkog Vermahta i Ruskinje koja je palačinkama pobedila okupatore, nastavlja se preživljavanjem na mariniranim pečurkama u Češkoj i “pijanim petlom” jednog Francuza koji je bio kuvar tokom francusko-alžirskog rata, da bi se stiglo do za naše, ali i uopšte, najuzbudljivije priče o kuvarima u ratu na prostorima eks-Jugoslavije.
Potresna je reakcija hrvatskog kuvara u maskirnoj uniformi koji nikada ne bi kuvao sa Srbinom, kao uvod u dve sredovečne kuvarice za srpsku vojsku devedesetih koje bi s njim ipak podelile svoje recepte i veštine. Sve je to vrlo individualno ljudski, nikome u ovom filmu ne treba suditi, jer to i jeste sloboda i pravo na izbor, drugačije mišljenje i civilizovan saživot. Međutim, u svim razlikama, jedno ostaje zajedničko svim stranama: svi se ratova sećaju s jezom i svesni su njegovog besmisla.
U nizu duhovitih slika i ispovesti, film “Kako se kuvala istorija” ostaće večan zbog slikovite priče Branka Trbovića, Titovog ličnog nutricioniste. Svojim beleškama o svakom danu na Titovoj trpezi, Trbović je sa setom ukazao na jedno vreme i uveo u drugo, kada se rat vodio i na trpezama.
Film koji nikako ne bi trebalo propustiti ako vam se ukaže prilika da ga pogledate!
Do 11. novembra, u DKC-u i bioskopu "Balkan" biće prikazano 28 dokumentarnih i igranih filmova iz celog sveta. Cena ulaznica je 200 dinara, a prihod je namenjen akciji "Hrana za sve".
Više informacija o programu Festivala "Slobodna zona" saznajte ovde!