LUDA KUĆA: Priča o prvoj ludnici u Beogradu i na Balkanu

Bolnicu u kojoj su se lečeli pacijenti s mentalnim bolestima osnovao je jedan stranac. Italijan Bartolomeo Hunibert došao je u Srbiju kao lični lekar kneza Milioša. Došao je i zavoleo nas toliko da je sebe smatrao više Srbinom nego Italijanom.

On je sredinom XIX veka izgradio veliku kuću da desnom bregu mokroluškog potoka. Taj prostor oko medicinskog falukteta i klinika kliničkog centra Srbije bio je periferija Beograda sve do početka XX veka. U okolini velike kuće, koja je odmah zbog izgleda i neobično velikih dimenzija za to vreme dobila nadimak Doktorova kula, posadio je cveće i voće. Kad su ga Beograđani pitali što je tako daleko od varoši, on je odgovarao: “Biće ovo nekad sredina Beograda”. I nije pogrešio.

Kad se doktor Hunibert vratio u Italiju kuću je ostavio na upravljanje kolegama, srpskim lekarima, uz molbu da je preurede za bolesnike s mentalnim oboljenjima. Rečeno-učinjeno. Časni srpski lekari su ispoštovali Italijanovu želju. Iako je kuću od doktora Bartolomea prvo otkupio knez Miloš, zahavaljujući knezu Mihajlu zgrada je pribvedena nameni 1861. Doktorova kula promenila ime u Ludu kuću ili Kuću za sumanute.

Kako se veruje, a o tome su pisali Milan Đ. Milićević i Kosta N. Hristić, beogradska psihijatrisjka bolnica je bila prva institucija koja je na stručan i naučni način tretirala pacijente s mentalnim bolestima na području Balkana.