Balkan Street

„Balkan street“ čine trojica izvrsnih muzičara koji sviraju etno-alternativnu muziku. Za njih će se tek čuti, jer će uskoro učestvovati, jednom svojom numerom, na čuvenoj kompilaciji „Budha Bar“

Od kada postoji „Balkan street“ i ko su njeni osnivači?
Balkan Street: Grupa Balkan Street je osnovana pre otprilike šest meseci, a u njenom stalnom sastavu su Darko Ćosović iz Užica, Saša Stevanović iz Arilja i Janko Pavlović iz Beograda . Nas trojica već deset godina zajedno stvaramo u muzici, počeli smo kao alternativni sastav, prošli kroz komercijalnu pop muziku i autorski rad na muzikama za reklame i film, a odluka da se konačno opredelimo za etno muziku je doneta kad smo odlučili da nam muzika bude isključivo nešto čime se bavimo iz ljubavi i gde očekujemo, pre svega, duhovnu korist. Najvažnije od svega je da imamo punu slobodu u svom stvaranju, tako da je naš prvi album pod imenom „U slavu ponosa“, samo naše delo...

Koja je osnovna ideja i poruka vaše muzike?
Balkan Street: Osnovna ideja je da potpuno prenesemo atmosferu „Balkanske ulice“ kao mesta gde u magičnom spoju žive divljina Balkana i duh građanskog društva, što doprinosi jednom posebnom kulturnom momentu koji je kod nas u Srbiji izuzetno jak, ali mu se ne poklanja pažnja. Drugim rečima, mi jesmo i hrabri i kukavni, i ponosni i poraženi, i duboko osećajni i neopisivo surovi, čisti u svom divljaštvu, ali čistiji u plemenitosti. I najvažnije od svega, okrenuti smo stvaranju i gajenju života a ne njegovom unštenju. Možda više nema domaćina po selima i gospode u gradovima ali ono što su nam ostavili u nasleđe je dovoljno jako da nas sačuva. Potrebno je samo da se ne stidimo sebe. Ono što se oseća u pesmama grupe „Balkan Street“ je ponos zbog pripadnosti ovom tlu i duboko ukorenjeno osećanje arhetipa.

Sa kim ste sve sarađivali do sada?
Balkan Street: Saradnici koji su se do sada uključili u stvaranje albuma „U slavu ponosa“ su Iva Nenić, etnomuzikolog, Čika Mić, Peđa Stevović, muzičar, i Hominid studio na čelu sa Pavlom Farčićem, koji vodi računa o vizuelnom identitetu benda. Tako se na omotu nije našao nikakav etno motiv, nego slika našeg priznatog slikara gospodina Petra Omčikusa „Balkanska ulica“, zbog čega mu se još jednom zahvaljujemo.

Šta je aktuelno u Balkan Street-u?
Balkan Street: Menadžer grupe Balkan Street je trenutno na pregovorima u Marokou gde se određuje način učešća Balkan Street na sledećoj „Budha Bar“ kompilaciji. Sa domaćim izdavačima se još nije pregovaralo jer članovi grupe još uvek ne žele da sa bilo kim ulaze u takvu vrstu saradnje. Ideja je čak da ukoliko procene da niko dovoljno ozbiljno ne pristupa ovom albumu, jednostavno svoj album podele zainteresovanima na svom sajtu. Pogotovo zbog toga što su autori svih tekstova i muzike, što znači da retko upotrebljavaju gotove etno motive iz naše nacionalne baštine, nego baštinu dopunjavaju novim idejama. Sajt je u pripremi i biće mnogo više od oglasnog prostora grupe.

U ovom trenutku, Darko je u Užicu i bavi se teorijom zvuka, Sale uživa u porodičnoj idili, a Janko pravi reklame (i jedva čeka da zbriše na pecanje)... 

Nada Veljković