Ulična hrana u Njujorku budi slike viršli i pereca koje nedavno pristigli doseljenici prodaju iz kolica. Sada se, međutim, na ulicama pojavila potpuno nova generacija s raznovrsnijom ponudom, od azijskih knedli do bečke šnicle.
Ti prodavci stiču svoje verne mušterije, a sada dobijaju i zvanično priznanje od njujorškog prehrambenog establišmenta – u vidu nagrade nazvane "Vendi" koja se naziva i "Oskarom" za njujoršku uličnu hranu.
Restorani su se dugo borili za priznanje u vidu povoljnog prikaza u glavnim novinama ili ulazak u kulinarske i gurmanske vodiče "Mišlen" ili "Zagat", ali nikada nije postojalo priznanje za ulične prodavce hrane. Sada se to promenilo i ulični prodavci hrane iz celog Njujorka se bore da osvoje "Vendi", vrhunsku nagradu u svom poslu.
Ta nagrada se već pet godina dodeljuje za najbolju hranu koja se može kupiti sa kolica na njujorškim ulicama. Pod tim se ne podrazumevaju kiosci sa viršlama i perecama iz prošlosti nego nova generacija višenacionalne hrane koja se sa svih strana sveta "zapatila" na ulicama Njujorka.
Ovogodišnji apsolutni pobednici u kategoriji jela su Fernando i Holando Martinez sa svojim "Narodnim kamionetom takosa za dečake".
U kategoriji slatkiša pobednik je Tomas Dežist sa "Kolicima belgijskih kolača", a nagradu po izboru mušterija, po drugi put uzastopno, dobio je Meru Sikder iz Bangladeša za svoja "Kolica sa birjanijem".
"Ovo je jedan od najprodavanijih proizvoda u srednjem delu Menhetna. Tipičan indijski obrok, načinjen od čapati rolnica sa piletinom, prelivenom jogurtom i začinima", otkriva tajnu Sikder.
On naglašava da je tajna u svežim sastojcima i malim troškovima prodaje hrane na ulici – što znači da je u stanju da prodaje hranu jeftinije nego što to mogu restorani.
"Fantastično je što on u stvari konkuriše mnogim indijskim restoranima, mnogim restoranima u ovom kraju grada u kojima se sedi", kaže jedna mušterija. "Jagnjetina sa pirinčem – apsolutno je preporučujem. Veoma je ukusan i beli, ljuti sos..."
Nekoliko blokova dalje Tomas Dežest, dobitnik "Vendija" za najbolji slatkiš, koristi plinski aparat za pravljenje belgijskih kolačića. On kaže da je odustao od karijere u privredi da bi ostvario svoj san da vodi sopstvenu firmu. Dodaje da mu se posebno dopada da u Njujork donosi ukus Belgije.
"Ljudi ovde u Njujorku žive veoma napeto a mi im dajemo pet minuta sećanja na detinjstvo i malo sreće i zadovoljstva što je izuzetno korisno", uveren je belgijski majstor za slatkiše.
Svrha nagrada "Vendi" nije samo promocija ulične hrane. Prihodi od cele manifestacije odlaze u Projekat za ulične prodavce, koji štiti prava prodavaca i oko pet hiljada kolica sa hranom u gradu.
Ovogodišnjem pobedniku, Fernandu Martinezu i njegovoj porodici, 2007. godine je pretilo isterivanje iz dela Bruklina. Porodica Martinez sada poseduje najčuveniji kamionet sa hranom u Njujorku.
"Rekao bih da sam srećniji kad vidim mnogo kupaca, ne samo Meksikanaca ili Latinosa, nego i Severnoamerikanaca, koji dolaze da jedu, da probaju hranu i zavole je", zadovoljno je Glasu Amerike izjavio Martinez.
Poput mnogih uličnih prodavaca, Martinez sanja da jednog dana otvori restoran. Ali uz usporavanje ekonomije i porast popularnosti ulične hrane, bolja investicija, barem za sada, izgleda da su - kolica sa četiri točka sa kojih se širi neodoljiv miris egzotične hrane.
(FoNet)
NJUJORK, 18. novembar 2009.