TOKIO (FoNet) - Broj tinejdžerki u Japanu koje su nasilno prekinule trudnoću bliži se rekordu, a devojke se sve mlađe odlučuju da počnu seksualne odnose, saopštile su zdravstvene vlasti.
Ministarstvo zdravlja "Zemlje izlazećeg sunca" nedavno je objavilo pomalo "bajate" ali i zabrinjavajuće zvanične podatke o abortusima koji su šokirali javnost: ukupan broj abortusa u Japanu već u 2002. godini približio se dotadašnjem apsolutnom rekordu: obavljeno je 341.588 prekida trudnoće dok ih je godinu dana ranije bilo 341.146.
LEGALNO A OPASNO
Posebnu zabrinutost izaziva životno doba osoba koje se odlučuju na prekid trudnoće: devojke stare 19 godina i mlađe u Japanu se smatraju "neodraslim" a u ukupnom broju abortusa "učestvuju" sa 14 odsto.
Abortus u Japanu je dugo vremena bio legalan, lako "dostupan" zainteresovanim devojkama i nije izazivao nikakve političke i verske kontroverze - koje postoje u SAD i Evropi.
Upitan zašto je porastao broj abortusa među izuzetno mladim devojkama, predstavnik ministarstva zdravlja je bio jasan: "Iz godine u godinu pomera se naniže granica početka seksualnih odnosa devojaka. One se rukovode jednostavnom logikom - Zaljubljena sam pa zašto da ne idem do kraja.'
ZVONO ZA UZBUNU
Međutim, zvono za uzbunu se oglasilo pa je ministarstvo zdravlja najavilo široko istraživanje seksualnih aktivnosti Japanaca i Japanki, posebno u tinejdžerskom dobu. Zabrinutost zbog preranog seksualnog života najmlađe populacije povećava i broj osoba koje su "zaradile" neku od bolesti koje se prenose nebezbednim seksom.
Broj devojčica između 10 i 14 godina zaraženih gonorejom prošle godine dostigao je rekordnih 2.030 dok je broj obolelih od hlamidije, koja takođe može izazvati neplodnost, takođe u naglom porastu (6.363) - što je takođe rekord.
Lekari i socijalni radnici upozoravaju da su ove zabrinjavajuće brojke neminovna posledica činjenice da mladi izuzetno rano počinju seksualni život. Tako je jedno istraživanje gradske vlade Tokija pokazalo da je 45.6 odsto mladih između 17 i 18 godina odgovorilo da su "izuzetno seksualno aktivni" dok je u poslednjoj godini protekle decenije takvo istraživanje pokazalo 39 odsto.
Japanci su se doskora oslanjali na kondom kao glavno sredstvo kontracepcije. Iako je upotreba "antibebi pilula" u Japanu odobrena 1999. godine, tri decenije posle Zapada, potražnja za pilulama je još skromna uglavnom zbog eventualnih neželjenih efekata o kojima mediji uveliko pišu.
Iako je u škole seksualno vaspitanje uvedeno kao obavezan predmet, sami nastavnici i roditelji preporučuju kondom kao najbezbednije sredstvo i podsećaju ćerke i sinove da ih "uvek imaju pri ruci".
(19. novembar 2009.)