NOVI PAZAR, 24. novembar 2009. (FoNet) - Od svih blagodati koja obeležavaju moderno vreme u zabita sela planine Rogozne došla je samo struja, ali i ove jeseni njeni žitelji strahuju da će, kao i prošlih zima, kada napadaju snegovi nestati svetla, te da će po nekoliko dana ostajati u mraku.
“Ovde se danas živi teže nego pre dvadeset ili trideset godina. Omladina se uglavnom odselila u Šumadiju, a naša planina je ostala pusta. Ostali su starci i vukovi”, kaže Desko Vukosavljević iz sela Kašalj.
Niko od iseljenika i ne pomišlja da se vrati, jer je Rogozna još u bespuću. Na Rogozni radi samo jedna škola i u njoj jedan đak, devetogidišnja Verica Balović.
Miloš Arsenijević iz sela Rajetići, kaže da je život na Rogozni veoma težak. “Godinama do Rajetića, najveće mesne zajednice na Rogozni, ne dolazi autobus, s obrazloženjem da je put loš i da nema dovoljno putnika. Jednostavno, svi su nam okrenuli leđa, a sete nas se samo pred izbore. Obično dođu, obećaju sve i svašta, a posle sve zaborave“, kaže Arsenijević.
Nedavno je zaustavljena i izgradnja asfaltnog puta koji će, preko Rogozne, povezati sever Kosova i Novi Pazar. Ova saobraćajnica mogla bi biti spas za žitelje sela na Rogozni, jer bi vrlo brzo mogla početi i eksploatacija ogromnih rezervi rude bakra, srebra i zlata na lokalitetima Medenovac i Karavansalija.
Geološka istraživanja govore da je Rogozna prepuna plemenitih metala. Nekoliko sela u svom nazivu ima reč zlato: Zlatare, Zlatorog, Zlatni laz, Zlatni Kamen, Zlatište…
Jedna strana kompanija već nekoliko godina istražuje i uzorke šalje u inostranstvo, na analizu, a iz Srbije niko se ovim bogatstvo i ne bavi – sve je stalo na istraživanjima beogradskog Geozavoda koja su okončana pre petnaest godina.
“Živimo kao u srednjem veku, kao u Africi, a zlato i rude su nam pod nogama. Šta vredi sve to bogatstvo kad niko i ne razmišlja kako da oživi ovaj kraj”, kaže Aranđel Balović koji pokazuje vredno kamenje koje se može naći na svakom koraku.
Bez puta, bez telefona – nema budućnosti za žitelje Rogozne. Desi se da meštani kad ih zaboli zub prepešače do Novog Pazara dvadesetak kilometara u jednom pravcu.