Zlatna pravila poslovnog ponašanja

Osnovni princip koji važi u životu važi i u poslovnom bontonu: morate pokazati da o osobi s kojom kontaktirate vodite računa isto koliko i o sebi.

Osnovni princip dobrih poslovnih manira je pažljivo uvažavanje interesa i osećanja drugih.Drugim rečima , morate pokazati da o osobi s kojom kontaktirate vodite računa isto koliko i o sebi.
Ovo ne znači da ne treba da budete strogi, kada je to potrebno, ali ne i neposlovni - niko ne voli , niti poštuje osobe koje se ponizno ulaguju i laskaju kolegama i saradnicima.
Svojim ponašanjem treba da pokažete da posedujete prave ljudske vrednosti, čiji je osnov poštovanje prema drugima, koje su prisutne u svemu što radite.
Tako, ako morate da rešite neku spornu situaciju, da kaznite osobu čiji ste pretpostavljeni ili da otpustite nekog, treba da se ponašate ne samo fer i dosledno, već i da pokažete razumevanje za njihove lične probleme.Od ogromne je koristi da, pre nego što povučete potez, razmislite o stavovima drugih.

Oblici poslovnog ponašanja, koji dokazuju da vam je stalo do poštovanja prema drugima, mogu se sažeti u reč I M P U L S , koja obuhvata sledeća zlatna pravila:

I - izgled - Pokušajte da u svom izgledu istaknete ono najbolje.Biti doteran, prikladno se oblačiti, stajati ili sedeti kako treba, voditi računa o svom fizičkom izgledu, sve su to elementi od vitalnog značaja, da bi se postigao dobar utisak medu kolegama. Svi mi reagujemo, makar i podsvesno, na izgled ljudi s kojima kontaktiramo. Nemojte dozvoliti da vaš izgled izneveri.
M- maniri - Nemojte se nikad ponašati sebično. Maniri su modeli ponašanja koji osobi s kojom kontaktirate pokazuju da li od vas u poslu može ocekivati korektno i fer ponašanje. Ne smete biti sebični, grubi i nekontrolisani, nelojalni prema kompaniji i kolegama.
P-poštenje - Ponašajte se iskreno i pošteno. Samo takvo ponašanje zaslužuje poverenje osobe s kojom komunicirate. Reputacija poštene osobe stiče se dugo , a gubi se vrlo brzo. Zlatno je pravilo dobrog poslovnog ponašanja da vaše poštenje ne sme dolaziti u pitanje - nema te kamuflaže koja može sakriti nedostatak poštenja.
U- uvažavanje - Posmatrajte sebe očima drugih. Uspešni pregovarači često razrade scenario mogućih poteza suprotne strane pre nego što se s njom sastanu. Cilj je jasan - spremno reagovati na nove predloge i inicijative, ako do njih dođe.
L-ličnost - iskažite svoje kvalitete .
S- stil i takt - razmislite pre nego što nešto kažete. Stil i takt imaju ulogu čuvara koji nas štiti od nepromišljenih izjava i postupaka. I neprijatne stvari treba formulisati na prihvatljiv način. Ako niste sigutni šta da kažete - bilo bi bolje da ne kažete ništa. (Pregled)

Srećno!