Hroničnu domaću ekonomsku krizu dosolila je prošle godine i ona planetarnih razmera. Priče o šupljinama u novčanicima raspredale su se svuda – ipak, uspeli smo, nekako i u 2009. da se ne zaustavimo samo na zadovoljavanju bazičnih potreba. Konkretno – ponuda koncerata nije bila ništa slabija nego u godinama pre „SEKE“, a na meniju je, uz svetske specijalitete, bilo je dosta toga zanimljivog i sa eks-Ju prostora.
Čorba
Poslednji dan oktobra bio je, na neki način, istorijski za Beogradsku arenu. Pred drugi nastup Riblje čorbe u velelepnoj hali desilo se nešto što nije nikada do tada – tolika je bila pomama za ulaznicama da su se prodavale i karte na kojima je naznačeno da je vidljivost sa tih mesta ograničena. Bora, Miša i ekipa su sjajnim nastupom promovisali album „Minut sa njom“, ali i obeležili 30 godina od legendarnog, prvog koncerta na Tašmajdanu.
Van Gogh
Malo posle Riblje čorbe, baš kao i 2007, u Areni je ponovo zasvirao „Van Gogh“. I ova velika gupa je promovisala novi album, „Lavirint“, ponudivši publici, prema očekivanju, emociju koja je prilično zasnovana na vizuelnim efektima i svesnom oponašanju imidža stranih zvezda, što doprinosi sve jasnijoj polarizaciji publike – jedni nazivaju Van Gogh našim „najevropskijim“ bendom, dok drugi smatraju da je njihova suštinska veza sa rok miljeom tanka.
Partibrejkersi
Čistokrvni rokenrol se, svakako, mnogo više vezuje uz "Partibrejkerse" – njihove koncerte prvo navodimo kad je Dom omladine u pitanju. Dva martovska nastupa potvrdila su da Cane i Anton nose istu energiju i na stadionu i pred mnogo manje ljudi i da sa istim žarom, bez problema, ponovo sviraju u prostorima u kojima su nekad počinjali. Atmosfera je bila takva da uopšte ne čudi što će se snimci sa ovih koncerata uskoro naći na novom, živom albumu.
Divljan
Nekoliko dana ranije njihov saborac iz osamdesetih Vlada Divljan je sa svojom „Nevladinom organizacijom“ priredio nezaboravno osmomartovsko veče – nisu uživale samo dame, već i njihovi pratioci. Znatno slabiji utisak ostavio je Jura Stublić. Nije to neočekivano – nekadašnja novotalasna zvezda već dugo nije ni bleda senka starog Jure, svakim koncertom sve više kruni odavno stečenu reputaciju.
Zabranjeno pušenje
Još uvek smo u kultnom prostoru u centru grada – sjajna dva koncerta, jedan u aprilu, jedan u decembru (velika sala, pa Pogon) održalo je "Zabranjeno pušenje". Nije to od njih bilo sve kad je Srbija u pitanju – briljirali su i u Starčevu, Zrenjaninu, Vrnjačkoj Banji, a pesme sa novog albuma „Muzej revolucije“ sasvim lepo su legle uz dobro poznate, neprolazne hitove.
Azra bez Džonija
„Sarajevski vikend“ u aprilu u Domu omladine doneo je i nastup sve popularnijeg benda „Letu štuke“, a Dino Šaran je sa ekipom potvrdio status u Beogradu nekoliko meseci kasnije na Bir festu. Na istim mestima je 2009. nastupao i kontroverzni Let 3, a riječki "Fit" je povratničkim koncertom u Domu omladine nagovestio novo poglavlje u karijeri. "Azra" bez Džonija Štulića može da se definiše samo kao „Pozdrav Azri“ – pod tim imenom su Mišo Hrnjak, Boris Lajner i ostali zasvirali u oktobru i priredili dve lepe večeri azrofilima sredinom oktobra.
Bajaga
Nezaobilazan je, naravno, i Sava centar. Kad su u pitanju domaći pop-rok koncerti, kao da je sve ostalo u senci onoga što se desilo na samom kraju godine. Bajaga je sa svojim Instruktorima priredio nešto nesvakidašnje – odsvirao je tri koncerta koja su se u dobroj meri razlikovala jedan od drugog, a oni koji su kupili paket ulaznica mogli su da čuju ukupno čak 45 pesama. Što bi mlađi naraštaji rekli na čistom srpskom – „rispekt“.
Masimo, Jabuka, Nina
Sa lakoćom Sava centar napuni i Masimo Savić čak i kada nema novi album, kao što je to bio slučaj pre dvadesetak dana, a koncept „Indeksi i prijatelji“ upriličen 3. oktobra već je viđen 2007. – nove su bile samo promene kozmetičkog tipa. Vredni pomena su očekivano uspešni koncerti "Crvene jabuke" i Nine Badrić, koja je tek prošle godine nastupila pred beogradskom publikom.
A Seve za pamćenje
Boris Novković, sa druge strane, pomalo tapka u mestu konstantno održavajući koncerte u Sava centru, a ovoga puta nije bilo nekog značajnog povoda. „Promašaj godine“ bi mogla da bude procena Harija Varešanovića da može sa svojim bendom čak četiri puta da napuni veliku salu koja je već na prvom nastupu bila poluprazna. Na istoj bini je Aleksandra Radović uspešno promovisala novi album, a upliv u estradne vode ne može da prođe, a da se ne setimo prvog Severininog solističkog koncerta u Beogradu. Voleli je ili ne voleli – mora se priznati da je hrvatska zvezda priredila prvorazredni spektakl u Areni i poručila na taj način fanovima da je vredelo čekati sve ove godine. Isti prostor će naredne godine „overiti“ i njen prijatelj Loša sa svojim "Plavim orkestrom". Nekadašnja sarajevska tinejdž atrakcija je prošlog proleća imala povratničku „generalnu probu“ nastupajući u manjim prostorima u Ljubljani, Zagrebu i Beogradu. SKC, kao nekad, 1983...
Hladno pivo, Ivana Negativ
Uprkos ekonomskoj krizi, svinjskom gripu i „uobičajenim“, svakodnevnim nevoljama koje potresaju pop-rok scenu na našim prostorima – dosta se sviralo u 2009, pa je, praktično, nemoguće u samo jednom tekstu pomenuti baš sve događaje tog tipa koji zaslužuju pažnju. Ostaje nada da će ovogodišnja ponuda biti još bogatija – i u pogledu solo koncerata, i kad su u pitanju megapopularni festivali koji su, opet, posebna priča.
Milan Ćunković