I muškarci i žene često odluče da konzumiraju niskokaloričnu hranu kako bi brzo smršali, čime se praktično izgladnjuju, piše Independent.
Mnogi posle takvih dijeta neće priznati da su im se kasnije kilogrami vratili, i to često više od onoga što su izgubili.
- Naš mozak zapravo kontroliše našu masu, naš metabolizam i jačinu gladi. Studije sprovedene u proteklih 50 godina pokazuju da je hipotalamus 'šef' toga koliko se gojimo ili mršavimo. Naš mozak ima vrlo jasnu ideju o tome koliko smo veliki i želi da premosti i sabotira sve pokušaje da smršamo. To je razlog zašto se većina ljudi nakon većeg gubitka kilograma zapravo vrati na isto. To je takozvani jo-jo efekat. Mozak je nesrećan s manjkom - kaže doktor Džejson Mekeun, jedan od vodećih neurologa Britanije.
On kaže da su niskokalorične dijete (koje naziva i izgladnjivanjem) unapred osuđene na propast. Tvrdi da je mršavljenje zapravo mnogo jednostavnije "na papiru" jer naš mozak zaista radi protiv nas. Reč je o milenijumima evolucije koje pokušavamo da "poništimo".
- Naš mozak tačno zna na kojoj kilaži je srećan. Jedini način na koji možete da utičete na izgled i zdravo smršate jeste da 'resetujete' mozak - kaže neurolog.
Najbolje je polako i postepeno smanjivati unos šećera, smanjiti veličinu obroka, i paralelno uz to vežbati. Brzih rešenja nema, ili nisu zdrava, zaključuje Mekeun.
Izvor: Express.hr
Foto: Ilustracija/Pixabay.com