BOGATA VITAMINIMA I MINERALIMA: Smokva protiv stresa i nesanice

Smokva je mediteranska biljka iz familije dudova (Moraceae). Cveta unutar krušolikih opni, pa samim tim zahteva poseban način oprašivanja. Postoji istraživanje koje kaže da se u svakoj od njih nalazi po jedna osa koja ima zadatak da opraši cvet i tu ostane do smrti, razgradi se i stopi s plodom koji može biti žute, zelene, smeđe i crne boje. Smokva se koristi sirova, sušena, za pripremu čaja, ali i kao dodatak brojnim poslasticama. Posebno ju je zdravo jesti tokom letnjih dana jer obiluje beta karotenom koji našoj koži daje pigment i priprema je za uticaj sunčevih zraka. Bogata je vitaminima: C, K, E, B6, ali i mineralima: magnezijumom, bakrom, fosforom, kalcijumom i gvožđem. Samo četiri smokve dovoljne su da osiguraju četvrtinu preporučene dnevne doze gvožđa, a budući da sadrže 80 odsto vode i 60 odsto prirodnog šećera smatra se da je dobrobit njihovog konzumiranja mnogostruka.

Reguliše nivo holesterola

Smokve sadrže biljne sterole, poput stigmasterola i lanosterola, koji se vrlo efektno vežu za molekule holesterola u crevima, ometajući njegovu apsorpciju. Samim tim sprečavaju sužavanje arterija, povećanje triglicerida i pojavu infarkta ili moždanog udara. Osim toga, smokve obiluju omega 3 i omega 6 masnim kiselinama koje štite kardiovaskularne organe, a postoji uverenje da se zajedno s maslinovim uljem mogu koristiti za snižavanje nivoa hormona. U tu svrhu preporučuju se po dve smokve svakog jutra tokom 40 dana.

Oprez ili pomoć za dijabetičare

Smokve su pune prirodnog šećera te ih lekari često zabranjuju šećerašima i osobama koje pate od insulinske rezistencije. Ipak, pojedina istraživanja pokazala su da, ukoliko se razumno koriste, mogu dovesti do smanjene potrebe za insulinom.

Lek za stomačne tegobe i hemoroide

Kompot od smokava deluje kao laksativ, leči čir, gastritis, smanjuje nadutost stomaka, pospešuje rad creva, poboljšava njihovo pražnjenje i ublažava nastanak hemoroida. Veruje se da smokve uspešnije deluju od bilo kog leka kada su hemoroidi u pitanju, a ono što je najvažnije – ne izazivaju zavisnost, grčeve niti dijareju.

Pomoć kod bolesti pluća i nesanice

Redovnom upotrebom svežih smokava može se uticati na ublažavanje upala bronhijalnih puteva, dok se njihovom preradom može pripremiti kafa koja se preporučuje ozbiljnim plućnim bolesnicima. Imaju jako antiseptičko i dezinfekciono dejstvo, a sadržaj triptofana u njima može izlečiti depresiju i nesanicu. Naime, suve smokve sadrže veliku količinu magnezijuma koji podstiče vitalnost, znatno usporava starenje i štiti naš nervni sistem od stresa.

Za negu lica i tela

Smokve sadrže supstance koje pomažu u čišćenju i uklanjanju odumrlih ćelija s površine kože, ublažavaju sitne bore i zaglađuju kožu. Isecite smokve na pola i okrenite ih tako da otkrijete njihovu mekanu i sočnu unutrašnjost. Sastružite ih u posudu i gnječite viljuškom dok ne dobijete glatku smesu. Nanesite je na prethodno očišćeno lice i ostavite pet minuta. Isperite prvo toplom, a zatim hladnom vodom i namažite lice hidratantnom kremom.

Pečene smokve protiv akni

Ukoliko se prepeku, smokve mogu eliminisati čireve, infekcije, akne i brojne izrasline na koži. Ako imate problema s kurjim okom, dovoljno je da unutrašnji deo smokve nakratko prepečete, stavite preko izrasline i ostavite da odstoji preko noći. Ujutru ga uklonite, a stopalo uronite u vruću vodu. Postupak ponovite nekoliko puta.

Za sjajnu i jaku kosu

Ako samlevene sveže smokve procedite kroz vatu i dodate im bademovo ulje, dobićete idealan balsam za svoju kosu. Posle samo nekoliko tretiranja, vaša kosa dobiće prirodan i zdrav sjaj, postaće svilenkasta, glatka i lakše će se oblikovati.

Savet plus:

Ukoliko vam je nakon napornog radnog dana neophodno brzo obnavljanje energije, pravo rešenje je smuti sa smokvama. Za to vam je potrebna jedna banana, kašičica bundevinih semenki, dve-tri suve smokve i jedna šargarepa.

Poznata ličnost:

Manekenka Olivija Kulpo otkrila je da su za negu njenog lica i tela odgovorni preparati na bazi smokve, koju je odnedavno uvrstila i u svoju ishranu.

Recepti:

Salata sa šunkom, smokvama i gorgonzolom

Sastojci:

- 300 g gorgonzole
- 10 svežih smokvi
- 300 g pršute po želji
- maslinovo ulje
- balzamiko sirće
- biber
- korijander

Priprema:

Za početak isecite smokve na kriške i stavite ih na tanjir, zatim im dodajte neravnometno iscepkanu gorgonzolu i tanko isečene listove pršute. Sve izmešajte rukama i prelijte dresingom napravljenim od maslinovog ulja, sirćeta, bibera i listića korijandera.

Zečetina s povrćem i smokvama

Sastojci:

- 1 kg zečetine
- 6 svežih smokvi
- kašika meda
- pola veze peršuna
- čen belog luka
- glavica crnog luka
- 4 veće šargarepe
- 3 paradajza
- 4 crvene paprike
- lovorov list
- 200 ml belog vina
- kašika maslinovog ulja
- veća čaša domaće pileće supe
- kašika maslaca
- so, biber

Priprema:

Povrće oljuštite, isecite na kocke i stavite u vatrostalnu posudu. Odozgo položite prethodno pobiberenu i posoljenu zečetinu, sve prelijte vinom i maslinovim uljem i pecite na 170 stepeni dva sata, povremeno dodajući supu. Kada sve bude gotovo, izvadite povrće i od njega napravite pire. Za sam kraj operite smokve i isecite na četvrtine. Zagrejte maslac na tiganju, dodajte med i karamelizujte smokve oko osam minuta. Poslužite ih sa zečetinom i povrćem i sve ukrasite cvetom tikvica.

Izvor: Story.rs
Foto: Ilustracija/Unsplash.com

mineralinesanicasmokvastresvitamini