Bosiljak je začin karakterističnog mirisa. Ova lekovita i "sveta" biljka u mnogim religijama ima posebnu važnost. Poreklom je iz Indije, a u Evropu su je u 12. veku doneli monasi. Pravoslavna crkva, hinduisti i mnogi drugi narodi, bosiljku pripisuju božansku moć. Naime, postoji verovanje da se na krštenju nikad niko ne prehladi, bez obzira na doba godine, jer ova biljka poseduje snažno antizapaljensko dejstvo.
Istraživanja zvanične medicine pokazala su da su lekovita svojstva bosiljka mnogostruka:
Ublažava simptome prehlade
Budući da bosiljak ima antibakterijske osobine, lišće bosiljka je efektno u lečenju upala i temperature. Skuvajte lišće bosiljka u čaju i polako pijte.
Leči upaljeno grlo
Ako imate upalu grla, dobro je grgljanje mlake vode u kojoj je bio potopljen bosiljak. Delovaće protivupalno i olakšati simptome upale.
Doprinosi zdravlju srca
Unosom bosiljka u organizam smanjuje se nivo holesterola i smatra se jednim od najboljih začina za srce. Smanjuje rizik od srčanog udara i kardiovaskularnih bolesti.
Poboljšava rad bubrega
Bosiljak jača bubrege i odličann je u borbi protiv kamena u bubregu.
Leči infekcije u ustima
Infekcije i čireve koji se mogu pojaviti u ustima je dobro u prvu ruku lečiti žvakanjem listova bosiljka.
Ublažava otok
Namažite kašičicu paste od bosiljka na otok od uboda insekta.
Održava zdravlje zuba
Za one koji pate od problema krvarenja desni, lošeg daha i propadanja zuba, bosiljak se pokazao kao dobar saveznik. Antibakterijske i antibiotske osobine bosiljka mogu pomoći u sprečavanju takvih oralnih bolesti.
Štiti DNK
Listovi bosiljka sadrže mnoštvo fitonutrijenata i antioksidanasa, koji štite ćelije DNK od oštećenja nakon izlaganja ultraljubičastim zracima.
Pomaže u lečenju raka
Bosiljak steže vene koje dopremaju hranljive supstance tumorima koji uzrokuju rak, a sam po sebi pomaže u lečenju brojnih vrsta raka, uključujući kancer dojke.
Izvor: Avaz.ba
Foto: Ilustracija/Pixabay.com