Od ministra Dinkića radnici RK traže da poštuje dogovorene procente do licitirane cene, koji bi im pripali po prodaji kompanije
Nakon formiranja nove vlade Srbije radnicima i poveriocima kompanija Robne kuće „Beograd“ je na sastanku sa ministrom za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađanom Dinkićem rečeno da će Vlada na sumu od 105 miliona evra duga kompanije, opredeliti sumu koja će biti početna cena za prodaju kompanije, kaže za „Privredni pregled“ Radoje Arsenić, član Odbora poverilaca na nivou kompanije. Međutim, ističe on, nakon toga Vlada donosi zaključak kojim predviđa da se slučaj Robnih kuća neće rešavati zakonom već po dogovoru, kao i da dug sada iznosi 125 miliona evra, jer je na kompaniju prebačen i dug deoničarskog društva Robne kuće.
To preduzeće osnovano je 1996. godine na pritisak banaka, i na njega su prebačene četiri robne kuće u BiH, jedan hotel u mestu Gradac na moru i magacini i velikoprodaje po Srbiji. Trebalo je da se banke namire iz te imovine, ali iako je ona prodata, dug je prebačen na kompaniju RK a radnicima čak nije ni uvezan radni staž, objašnjava Arsenić. Na uvećanih 125 miliona duga, nastavlja on, Vlada je opredelila 15 miliona evra, navodno iz budžeta, koji će biti podeljeni radnicima po prodaji kompanije, pod uslovom da se ona proda po minimalnoj, odnosno početnoj ceni od 140 miliona evra. Jasno je, dakle, kaže naš sagovornik, da tih 15 miliona nije iz budžeta. Tada je dogovoreno i da ukoliko prodajna cena dostigne sumu do 200 miliona evra, ostatak ide u budžet, ako bude veća od 200 miliona, 20 odsto ići će radnicima, a ukoliko pređe 250 miliona evra, radnicima pripada 25 odsto.
Tada, dakle, nije bio postavljen limit i mi smo pristali na ponuđene procente, međutim, Dinkić je zatim jednostrano promenio dogovorene procentualne vrednosti koje treba da nam pripadnu. On je, naime, posle toga izjavio da ukoliko prodajna cena bude od 170 do 200 miliona, radnici mogu da dobiju pet odsto, od cene od preko 200 pa do 250 miliona evra pripalo bi im 20 procenata, a od cene između 250 i 280 miliona, dobili bi svega deset odsto, što znači da je ograničio da sve preko 280 miliona evra odlazi u budžet. Radnici RK „Beograd“ ne slažu se sa tim limitom, jer to nije bilo dogovoreno, ističe Arsenić. On dodaje da radnici traže i da im se isplate neisplaćene zarade i razlike do zagarantovane zarade obračunate od 1996. do 2002. godine, kada je kompanija uvedena u stečaj, o čemu postoji izvršno sudsko rešenje, a potražuju i jedanaest miliona evra na ime deonica kupljenih 1992. i 1994. godine. Prema rečima Arsenića, obraćali su se u decembru prošle godine i javnom tužiocu sa pitanjem zbog čega se RK ne dovode u vezu sa takozvanom „stečajnom mafijom“, na šta im je odgovoreno da je „njihov slučaj mnogo komplikovaniji i da ga treba posebno voditi“, ali od tada nije učinjeno ništa.
Naglašavam da mi nismo protiv prodaje kompanije, već samo tražimo da se poštuju dogovori koje smo postigli sa ministrom Dinkićem. Stoga ćemo zatražiti novi sastanak sa njim, i ukoliko dogovor izostane, na Skupštini poverilaca kompanije koja je zakazana za petak, biće doneta odluka o blokadi svih robnih kuća širom Srbije i aktiviranju štrajka. Prodaja RK „Beograd“ kao pravnog lica, zakazana je za 29. oktobar ove godine.(„Pregled“)