Cena reciklaže u Srbiji je još uvek simbilična rekao je direktor preduzeća Eko metal Vladimir Babić koji je pozvao domaća preduzeća da započnju pravilno odlaganje elektronskog i opasnog otpada. Babić je u izjavi agenciji Beta rekao da je „Eko metal“ sklopio ugovor za reciklažu 500 tona elektronskog otpada sa preduzećem „Telekom Srbija“ i za po 250 tona sa preduzećima „Telenor“ i „US stil Srbija“, kao i sa još nekoliko manjih preduzeća.
To će, kako je naveo, ukupnu reciklažu te vrste otpada učiniti znatno većom nego što je to bio slučaj lane. On je, učestvujući na manifestaci− ji „Eko−svet“ na Novosadskom sajmu, podsetio da je „Eko−metal“ prošle godine reciklirao ukupno 1.100 tona računara, mobilnih telefona i drugog elektronskog otpada i da je prikupljanje te vrste otpada u Srbiji još uvek u začetku. Zbog ugovorenih poslova smo povećali kapacitete i već sada duplo više otpada možemo da preradimo, rekao je Babić i precizirao da dnevni kapacitet prerade u vrdničkom „Eko−metalu“ iznosi oko 10 tona elektronskog otpada. „Procenjujem da od onoga što su legalni tokovi elektronskog otpada oko 80 odsto završi u „Eko−metalu“, dok o nelegalnim tokovima ne mogu da govorim jer nemam nikakvih pokazatelja.
Kada je reč o građanima koji žele da na pravilan način odlože otpad, Babić je rekao da, na žalost, danas u Srbiji ne postoji organizovano prikupljanje elektronskog otpada, jer je za to potrebna pomoć države, lokalnih samouprava i inspekcijskih službi. „Stanovništvo ima želju da pravilno odbaci elektronski otpad, ali nije u mogućnosti da bilo šta uradi, osim da ga stavi u posebnu kesu i odloži, i sigurno je da će otpad ponovo završiti na komunalnoj deponiji, što je velika šteta“, rekao je Babić. Direktorka beogradskog fonda „Eko−krug“ Sandra Kamberović, koji pruža usluge u oblasti reciklaže, rekla je da će taj fond davati sugestije nadležnom ministarstvu radi izrade podzakonskih akata u vezi sa reciklažom elektronskog i opasnog otpada. Zakon o upravljanju otpadom, sa setom propisa koji ga prate je u završnoj fazi izrade i jasno će precizirati obaveze vlasnika otpada, kao i način postupanja s otpadom. Trebalo bi da bude donet u martu sledeće godine, kazala je Kamberovićeva. U opasni otpad spadaju računari, baterije, toneri, štampači, mobilni telefoni, akumulatori i telefonske centrale čije neorganizovano deponovanje šteti životnoj sredini jer oslobađaju brojne toksične materije.(„Pregled“)