Hipotireoza ili usporeni rad štitne žlezde je rezultat njene nemogućnosti da proizvede dovoljno tiroksina, što dovodi do usporavanja metabolizma.
Ovaj hormonski poremećaj zahteva poseban tip ishrane, a preporučuju se namirnice s niskim do srednjim glikemijskim indeksom kao što su ovsene pahuljice s jogurtom i cimetom.
Nutricionista Nenad Bratković otkriva šta treba jesti, a šta izbegavati ako bolujete od hipotireoze.
Hipotireoza odnosno usporena aktivnost štitnjače jeste značajan i ozbiljan zdravstveni problem koji neretko rezultira debljanjem, što dovodi do otežalog mršavljenja i regulacije normalne telesne mase.
Postoje tri glavna faktora koji dovode do začaranog kruga pri nastojanju da se izgubi višak kilograma:
- opstipacija (probavni zatvor) popraćen čestim osećajem nadutosti,
- napadi prejedanja povezani s osećajem umora i klonulosti, nedostatka energije, što je posledica hormonski uslovljenog snižavanja bazalnog metabolizma,
- napadi prejedanja s namirnicama bogatima jednostavnim ugljenim hidratima (kao brzim i visokokaloričnim izvorima energije).
Nakon unosa takvih namirnica dolazi do takozvane postprandijalne depresije koja doprinosi ukupnoj metaboličkoj depresiji, a koja je u biti posredovana hipotireozom.
Birajte koje ćete ugljene hidrate jesti i povećajte unos semenki
Smanjite ugljene hidrate koji dolaze iz hleba, testenine, pirinča, keksa, zaslađenih sokova.
Sa druge strane, konzumirajte ugljene hidrate iz neskrobastog povrća, voća i žitarica kao što su ovas, heljda, kvinoja, eventualno ječam i raž.
Preveliki unos ugljenih hidrata opterećuje insulinsku aktivnost koja je i u hipotireozi smanjena.
Nedostatak fizičke aktivnosti dodatno usporava metabolizam koji je zbog vašeg zdravstvenog stanja usporen. Masti su izuzetno bitne i kod hipotireoze. Stoga, smanjite suncokretovo i sojino ulje, a povećajte unos maslinovog ulja (ne pržiti na njemu), te konzumirajte plavu ribu.
Dobar je izbor laneno ulje, lanene semenke i omega-3 masne kiseline iz badema, oraha. Ali, njihov smanjeni sadržaj omega-3 masnih kiselina je potrebno kompenzovati s većom dozom unošenih količina.
Bitno je da redovno doručkujete kako bi se omogućila stabilnost koncentracije glukoze u krvi.
Doručkujte namirnice s niskim do srednjim glikemijskim indeksom, poput ovsenih pahuljica s niskomasnim probiotičkim jogurtom i cimetom.
Jedite manje obroke - pola šake badema (posle podne) ili 3 kockice tamne čokolade (do podne). Na taj način ćete regulisati hormone povezane sa signalom sitosti.
Malo proteina uz svaki obrok zavaraće glad. Stoga, unesite dovoljno proteina hranom – npr. 1,2 -1,5 g/kg TM, ali iz ribe te iz biljnih izvora (žitarice, orašasti plodovi) te belanca jaja. Tako ćete očuvati mišićnu masu, a u kombinaciji s vežbanjem "ubrzavaćete metabolizam" i imati 5 do 6 manjih obroka dnevno.
Izvor: Stil.Kurir.rs/Miss7Zdrava.24.Sata.hr
Foto: Ilustracija/Unsplash.com