OPASNA NAVIKA KOJA NARUŠAVA ZDRAVLJE: Šest znakova da unosite previše soli u organizam

Kuhinjska so se sastoji od natrijuma koji je potreban organizmu za održavanje optimalne količine tečnosti u telu, kontrakcije mišića i drugih važnih telesnih funkcija.

Odraslima je potrebno 2,3 mg soli dnevno. Međutim, obično konzumiramo previše natrijuma.

Osobe koji imaju visok pritisak smeju dnevno da unesu u organizam do 1,5 mg soli dnevno. Ukoliko preteramo povećava se rizik od bolesti kardiovaskularnog sistema, visokog pritiska i drugih oboljenja.

Jedete više gotovih jela

Prvi znak preteranog unosa soli je preterano konzumiranje prerađene hrane, naročito masnih jela.

Reč je o proizvodima koji sadrže jako puno soli, te je nemoguće kontrolisati dnevni unos, a nemoguće držati se preporučene količine.

Vodite računa kada kupujete gotove namirnice koliko ima natrijuma.

Takođe, i jela iz konzerve, supe iz kesice i zamrznute namirnice imaju sakrivenu količinu soli.

Dehidrirani ste

Previše konzumiranja soli izvlači tečnost iz tela. Posledica je dehidracija koja šteti organizmu. Stoga, ukoliko se ujutru probudite žedni, onda se verovatno uveče konzumirali previše natrijuma, kojeg ima u prerađenom mesu, slanom siru i maslinama.

Dehidracija može da uzrokuje glavobolju ili bolove u želucu.

Osećate se naduto i natečeno

Nadutost i natečenost može biti jasan znak da konzumirate previše soli.

Višak soli daje nam osećaj nadutosti – jer utiče na ravnotežu tečnosti u telu. Zadržava se voda u telu zbog čega dobijate na težini.

Promenjen vam je ukus

Namirnice bogate ukusom i dobro začinjena jela odjednom nemaju isti ukus i vi ćete posegnuti da posolite. Kako ćete otkriti da se ukus promenio? Jednostavno je!

Poručite u restoranu s prijateljima jelo za koje su se i oni odlučili. Ako ste samo vi dodatno posolili jelo, onda je to jasan znak. Međutim, nemojte da brinete. Nekoliko dana se odreknite soli i slanih namirnica i ukus će vam se brzo vratiti.

Imate visok pritisak

Ljudi koji pate od visokog pritiska moraju da paze na unos soli.

S druge strane, preterano i dugotrajno konzumiranje soli može da dovedete do visokog pritiska, pa čak i ako s tim nemate problema.

Stoga, izbegavajte gotova jela i brzu hranu, te redovno idite na kontrole kod lekara.

Imate kamen u bubregu

Više je faktora koji dovode do ovog oboljenja, a među njima je visok nivo natrijuma.

Rizik od da dobijanja kamena u bubregu možete da smanjite redovnim konzumiranjem dosta vode. Tako ćete natrijum držati pod kontrolom.

Izvor: Stil.Kurir.rs/Miss.24.sata.hr
Foto: Ilustracija/Pixabay.com

dehidracijaglavoboljagotova jelakamen u bubregunadutostnatečenostnatrijumprerađena hranasovisok pritisakzadržavanje vode