Hrana postaje srpski brend

Usvajanje zakona o bezbednosti hrane omogućiće nesmetani izvoz srpskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, jer će na taj način sve razlike u lancu proizvodnje hrane u Srbiji u odnosu na najrazvijenije zemlje Evrope i sveta biti eliminisane, ocenio je juče u Privrednoj komori Srbije (PKS) ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Slobodan Milosavljević .

Na javnoj raspravi o nacrtu tog zakona u PKS Milosavljević je kazao da bi, nakon usvajanja i primene (u skupštinsku proceduru trebalo bi da uđe u februaru iduće godine), zakon o bezbednosti hrane trebalo da uspostavi standarde prema kojima bi se u čitavom lancu proizvodnje vodilo računa o bezbednosti namirnica i kvalitetu proizvoda. Standardi se odnose na tretman zemljišta pre sadnje nekog proizvoda, semenski materijal, vreme đubrenja, prskanja i branja, na preradu proizvoda, vrstu ambalaže, čuvanje i transport. Hrana postaje srpski brend, a Srbija ima nedovoljno iskorišćene potencijale u proizvodnji hrane, istakao je Milosavljević. 

Ministar poljoprivrede ocenio je da je sporazum CEFTA doprineo porastu izvoza i suficitu u razmeni poljoprivrednih proizvoda u ovoj godini. CEFTA doprinosi širenju tržišta za srpsku privredu, posebno poljoprivredu, budući da Srbija i u okviru zemalja potpisnica CEFTA i u regionu ima najkonkurentniju privredu u sektoru agrara, naglasio je Milosavljević i dodao da očekuje dalje pozitivne efekte u izvozu poljoprivrednih proizvoda. Prema njegovim rečima, poljoprivreda će biti jedna od okosnica srpske privrede i razvoja ekonomije, s obzirom na to da se oko 43 odsto poljoprivrednih proizvoda izvozi u region CEFTA, a oko 45 odsto u zemlje EU.

("Pregled")