Nova pozitivna lista lekova koje će pacijenti dobijati o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje biće usvojena uskoro, najavljeno je juče na konferenciji za medije Udruženja pacijenata Srbije. Očekuje se da bi na novoj listi moglo da se nađe više od 20 inovativnih terapija što bi mnogo značilo za obolele od raznih bolesti.
Koje će se tačno inovativne terapije naći na listi i za koje bolesti, nadležni nisu precizirali, ali je Jovana Milovanović, direktorka Sektora za lekove i farmakologiju u RFZO-u, istakla da tu odluku ne donose oni već komisija za lekove koju čini 11 stručnjaka.
Ona je naglasila da je zbog epidemije virusa korona usporena dinamika stavljanja inovativnih lekova na pozitivnu listu, da su imali usvojenu listu na početku prošle godine i da je bio plan da do toga dođe i tokom godine, ali to nije realizovano. Tako su za tu namenu od pet milijardi dinara ostale neiskorišćene 2,3 milijarde i taj novac je prebačen u ovu godinu. Uz 3,5 milijardi dinara, koliko je predviđeno za 2021. godinu, na raspolaganju za inovativne terapije biće 5,8 milijardi dinara.
- Na pozitivnoj listi lekova početkom prošle godine našlo se 16 inovativnih lekova, među kojima su lekovi za melanom, karcinom pluća, hepatitis Ce. U poslednje tri godine na pozitivnu listu stavljena su 54 inovativna leka. Ali treba imati na umu da nijedna država na svetu ne obezbeđuje sve inovativne terapije koje postoje - istakla je Milovanovićeva.
Inovativni lekovi menjaju prognozu bolesti, smatra dr Bojan Trkulja, direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova INOVIA, i dodaje da su zahvaljujući njima mnoge smrtonosne bolesti postale hronične, a život pacijenata produžen.
- Nadam se da ćemo pre kraja ove godine videli značajne iskorake u ovoj oblasti - dodao je dr Trkulja.
Da su od prošle godine sve terapije koje su dostupne pacijentima s metastatskim melanomom u razvijenim zemljama dostupne i našim, podsetila je profesor dr Lidija Kandolf Sekulović, predsednica savetodavnog odbora udruženja. Ona je ukazala i na značaj savremene medicine i da je zahvaljujući napretku u toj sferi za godinu dana svet dobio vakcinu protiv virusa korona.
- Bez obzira na to što je ove godine u fokusu kovid 19, ne bi trebalo skloniti fokus ni s drugih zdravstvenih problema. Odličan model za dostupnost vakcina protiv kovida 19 treba organizovati tako da i svi drugi pacijenti koji imaju razna oboljenja dobiju odgovarajuću terapiju - naglasila je dr Kandolf Sekulović.
Profesor dr Tomislav Preveden, predsednik Udruženja infektologa Srbije, pojasnio je koliki značaj imaju adekvatne i pravovremene terapije u lečenju pacijenata zaraženih hepatitisom Ce, hroničnim oboljenjem jetre, jer ukoliko se bolest adekvatno ne leči, može doći do ciroze kao i karcinoma jetre.
- Efikasnost terapije interferonom je oko 30 odsto, dok je sa savremenom terapijom ta efikasnost povećana na 95 odsto. Zadovoljni smo što je savremena terapija dostupna u Srbiji, ali nismo zadovoljni što od 25 pacijenata koji uđu u ordinaciju samo jedan zadovoljava kriterijume da dobije terapiju o trošku RFZO-a. Treba znati da se uzima tri meseca i dovodi do izlečenja - dodao je dr Preveden.
U ime Udruženja pacijenata Srbije obratio se Savo Pilipović, koji je objasnio koliko veliki značaj imaju moderne terapije, da je on kao pacijent s metastatskim melanomom 2013. godine bio "precrtan", ali da zahvaljujući inovativnoj terapiji i svojoj lekarki već šest godina nema metastaze.
Izvor: Politika.rs
Foto: Ilustracija/Pexels.com