Tribina “Niste sami” koju organizuju kompanija Color Media Communications uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i AMS Osiguranja održana je danas u online formatu.
Ana Komlenić, doktorand Filozofskog fakulteta u Novom Sadu otvorila je tribinu i naglasila značaj postojanja ovakve inicijative kako za mlade, tako i za ljude starije dobi da se onog momenta kada im je potrebna pomoć obrate na pravo mesto.
„Želim da ohrabrim ljude da u onom trenutku kada dođe do bilo kakvog gubitka životnog balansa, da ne mora da bude neki drastičan poriv, da znaju da postoje profesionalci koji nude psihološku podršku, pomoć i tretman, i da se ne ustručavaju da se obrate na pravo mesto. Da ne prolaze ceo ciklus i čekaju da ih nešto zaboli da odu kod lekara, jer na taj način gube dragoceno vreme“, naglasila je gospođa Komlenić.
U panel diskusiji učestvovali su Dobrila Marković, predstavnik OPENS -a, Natalija Lazić, pozorišni producent, majka devojke sa autizmom i Aleksandar Plavšić, predstavnik Centra " Srce ".
Dobrila Marković, predstavnica OPENS-a skrenula je pažnju na činjenicu da mladi često negativno reaguju kada im je nešto nepoznato, jer ih to plaši i da moramo da razgovaramo i upoznajemo jedni druge kako bismo shvatili da smo zapravo svi jednaki.
„Na kraju dana svi smo ljudi i imamo jednaka prava. Kroz edukacije sa mladim ljudima možemo da radimo na tome da se smanji pritisak i diskriminacija onih koji su po nečemu drugačiji. Takođe, na taj način imamo priliku da upoznajemo jedni druge i pored toga što smo edukovani, dolazimo do toga da ne samo da tolerišemo različitosti nego ih i prihvatamo kao takve“, naglasila je Dobrila.
Natalija Lazić, majka devojke sa autizmom ističe da je najveći strah roditelja šta će biti sa njihovom decom kada njih više ne bude. Da li će biti dovoljno sistemske podrške, gde će oni živeti, u kakvim uslovima samo su neka od pitanja koja svakodnevno muče roditelje dece sa autizmom.
„Njima je neophodno stvoriti uslove za život najsličnije domu u kome sada žive, humane uslove u malim kućnim zajednicama i stanovanje uz podršku. Po meni je nebitno kako će se te ustanove zvati, važna je struktura toga gde će oni živeti i čime će se oni baviti“, naglasila je Natalija.
Volonter Centra „Srce“ Aleksandar Plavšić istakao je da su pozivi Centru „Srce“ anonimni i besplatni što olakšava ljudima da se obrate za pomoć. Takođe, istakao je da je veoma bitno da volonteri probleme gledaju po ličnom doživljaju, odnosno po subjektivnosti osobe koja se obraća za pomoć.
„Lični doživljaji su veoma bitni i osećanja koja prate te doživljaje se validiraju i neophodno je da se pruži podrška bez obzira koliko se nama ili drugim osobama određeni događaj čini beznačajnim“, ističe Aleksandar.
Kampanja “Niste sami” počela je u oktobru 2018. godine, u Domu Narodne skupštine Republike Srbije. Prethodne tri godine održano je ukupno 25 tribina u gradovima širom Srbije.
Sa kampanjom nastavljamo i u 2021. godini.
Tribinu organizuju kompanija Color Media Communications i Udruženje građana Petrovaradin media, uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i AMS Osiguranja.