Obe doze vakcine protiv koronavirusa mnogima znače povratak svakodnevnom životu s manje ograničenja i briga. Ali šta je sa maskama, fizičkom distancom i testovima? Čega bi se trebalo pridržavati? Da li vakcinisani mogu da budu nosioci virusa?
Verovatnoća da će potpuno vakcinisana osoba biti pozitivna na PCR testu je niska, ali nije isključena, kaže Institut Roberta Koha (RKI), nemačka ustanova za kontrolu i prevenciju bolesti.
Iako podaci pokazuju da je količina virusa kod vakcinisanih osoba znatno manja, postoji određeni rizik da mogu da šire virus.
- Kako broj vakcinisanih raste, tako će biti i više vakcinisanih kojima je virus probio odbranu - dodaje Karsten Vacl iz Nemačkog društva za imunologiju.
- Toga je malo, ali zavisi od efekta vakcine na pojedinca i količine virusa oko njega - rekao je i dodao da to može da bude posebno opasno za starije i one već bolesne.
Šta bi trebalo da radimo?
Mnogi nisu potpuno vakcinisani i mogu teško da obole ukoliko se zaraze koronavirusom.
To je još jedan razlog zbog kog bi vakcinisani i dalje trebalo da drže distancu i nose masku u društvu nevakcinisanih.
Na mestima gde se okuplja mnogo ljudi, poput javnog prevoza, svi moraju da budu oprezni.
Zdravstvene vlasti zato i dalje preporučuju poštovanje osnovnih mera poput nošenja maski, pranja ruku i fizičke distance. Sve to znatno smanjuje prenos.
Severnom Amerikom i Evropom upravo se širi mnogo zarazniji delta soj.
- S delta sojem dolazi i veća količina virusa u organizmu, pa je i rizik prenosa veći - objašnjava Vacl.
Da li bi vakcinisani trebalo da se testiraju?
Ako se vakcinisani nalaze zajedno sa nevakcinisanima, na nekoj zabavi na primer, Vacl savetuje da se pre toga svi testiraju. Na takvim okupljanjima rizik zaraze raste čak i za vakcinisane.
- Pošto nije uvek poznato da li neko ima u sebi neki komorbiditet, najbolje je da se svi testiraju - naglasio je.
Izvor: Hina
Foto: Ilustracija/Unsplash.com