Ulje šipka ima značajne prednosti u borbi protiv protiv starenja. Lagano je i nemasno, a prednosti ovog ulja u nezi kože potiču od visokog sadržaja antioksidanasa i sposobnosti da prodre u dublje slojeve kože, gde može da poboljša nivo vlage i smanji vidljive znake starenja.
Proizvodnja kolagena se prirodno usporava kako starimo, ali zahvaljujući visokom nivou Ce-vitamina u šipku, ovo je ulje koje zapravo može pomoći da se stimuliše proizvodnja kolagena u koži. Klinička studija objavljena 2015. otkriva da je 60 dana tretmana kože tim vitaminom bilo "veoma efikasno kao terapija podmlađivanja, izazivajući značajnu sintezu kolagena u svim starosnim grupama sa minimalnim neželjenim efektima".
Za one koji žele da izbegnu hemikalije i botoks, ulje šipka može biti savršeno zbog svojih svojstava koja podmlađuju kožu, a sadrže vitamine C i A i likopen.
Zaštita od "staračkih pega"
Zraci sunca mogu oštetiti kožu, što rezultira "staračkim pegama" i hiperpigmentacijom na licu. Antioksidansi koji se nalaze u ulju šipka, posebno kombinacija vitamina C i E, mogu pomoći u borbi protiv slobodnih radikala koji uzrokuju oštećenja od sunca.
Istraživanja sugerišu da ovi antioksidansi zapravo mogu smanjiti prekomernu proizvodnju pigmenta u koži što, upravo, dovodi do neujednačenog tona i staračkih pega. Takođe pomaže da se uključe i u ishranu, uzimanjem čaja.
Ovo ulje je takođe duboko hidratantno i pomaže u uklanjanju crvenila i iritacije. Ova svojstva takođe čine ulje šipka mogućim uspešnim tretmanom za rozaceu kada se koristi kao hladno ceđeno ulje, u vidu krema ili proizvoda za negu kože na bazi šipka.
Smanjuje strije i ožiljke od akni
Ulje šipka može pomoći da se oslobodite ožiljaka i smanjite pojavu strija zato što podstiče regeneraciju kože. Kada se primenjuje lokalno, ulje deluje pomažući omekšavanju kože dok istovremeno povećava hidrataciju.
Istraživanja pokazuju da ovo ulje za negu kože takođe može pomoći u slučajevima ekcema zahvaljujući svom emolijentnom statusu, što znači da može da pruži zaštitnu barijeru koži, a istovremeno smanjuje perutanje. Ulje takođe može pomoći da se smanji suvo vlasište i svrab temena koji su često uzrokovani hemikalijama u većini šampona koji se kupuju u prodavnici.
Jača imuni sistem
Šipak je jedan od najboljih biljnih izvora vitamina C, koji pomaže u lečenju infekcija i jačanju imunološke funkcije. Baza podataka Univerziteta Merilend ističe da se šipak može koristiti čak i kao dodatak tom vitaminu.
Sveži šipak, čaj od šipka ili dodatak ishrani od šipka su odlične opcije za održavanje imunološkog sistema jakim.
Osim što je antioksidans, vitamin C podstiče proizvodnju kolagena u telu, koji je važan element u strukturi kostiju i mišića. Izveštaji pokazuju da važan nutrijent takođe pomaže u pravilnoj apsorpciji gvožđa koje proizvodi crvena krvna zrnca.
Smanjuje upalu i pomaže kod artritisa
Ljudi koji pate od artritisa mogu imati koristi od upotrebe šipka. Fondacija za artritis izveštava da je prah od šipka bogat izvor vitamina C i čini se da smanjuje upalu povezanu sa artritisom tako što sprečava proizvodnju inflamatornih enzima i proteina.
Možda ćete otkriti da dodavanje malo ulja šipka u vodu za kupanje ili nanošenje na područja upale pomaže u rešavanju ovog problema.
Kako se koristi
Koristite čist, organski šipak i proizvode od takvih plodova i proverenih proizvođača. Na raspolaganju su vam čajevi, ulja, prah, kapsule, kreme...
Imajte na umu da, ako ga koristite u čistom izvornom stanju, ulje šipka može lako da užegne, pa je važno da o njemu vodite računa. U njega se često se dodaje ulje vitamina E da bi se produžio rok trajanja.
Čuvanje u frižideru ili na hladnom, tamnom mestu može pomoći u sprečavanju užeglosti.
Pošto se ulje šipka klasifikuje kao suvo ulje, brzo se upija u kožu. Ulje možete naneti direktno na lice nežnim, masirajućim pokretima ili ga koristiti u brojnim receptima za negu kože, dodati kremama, serumima...
Možete ga koristiti i natapanjem blaznice sa 2-3 kapi ulja kojom treba blago prelaziti preko kože, ali pažljivo – ne u velikim količinama direktno na akne. Zapamtite da su vam potrebne samo dve do tri kapi.
Izvor: RTS
Foto: Ilustracija/Pixabay.com