Bela kuća je saopštila da je predsednik SAD Barak Obama razgovarao telefonom sa predsednicima dve zemlje i pozvao ih da iskoriste ovaj "odlučujući korak".
Rusko Ministarstvo inostranih poslova uputilo je poruku predsednicima Sargsjanu i Alijevu da Moskva računa da će postići dogovor "u interesu mira, prosperiteta i razvoja čitavog regiona", prenosi AP.
Ambasador Robert Bratke, američki diplomata uključen u međunarodne napore da se pronađe mirno rešenje sukoba, opisao je razgovore lidera Jermenije i Arerbejdžana kao "verovatno najvažniju tačku u procesu od 2001. godine".
Bratke je na brifingu u američkoj ambasadi u Moskvi rekao da su Amerikanci i Rusi naporno radili u tesnoj koordinaciji kako bi došlo do napretka u rešavanju spora između Jermenije i Azerbejdžana.
"Sada je pitanje da li dve strane imaju političku volju da donesu odluku i prihvate principe, a zatim pređu na sledeću fazu, a to je da transformišu ove principe u detalje konačnog mirovnog sporazuma", rekao je Bratke
Nagorno Karabah, etnička jermenska enklava unutar Azerbejdžana je, kako podseća AP, pod kontrolom jermenske vojnika i etničkih jermenskih snaga od kada su dve bivše sovjetske republike vodile rat oko teritorije u ranim devedesetim godinama.
Razgovori o rešavanju konačnog statusa Nagorno Karabaha traju duže od jedne decenije, sa malo rezultata.
MOSKVA, 24. jun 2011. (FoNet)