Matičari, ipak, nisu imali posla kao u godinama koje su prethodile planetarnoj zdravstvenoj krizi jer je 2019. u Srbiji ozvaničeno 35.570 brakova, a prošle godine 32.757.
U protekloj godini sklopljeno je 32.757 brakova - čak 9.000 više u odnosu na 2020. godinu, koju je obeležila pandemija virusa korona, govore najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku. Najviše svadbi bilo je u regionima Šumadije i zapadne Srbije i Vojvodine, a statističare posebno raduje podatak da je broj partnera koji su prvi put stupili u brak porastao čak za 45 odsto u odnosu na 2020. godinu. Najveći broj nevesti ima između 25 i 29 godina, dok najveći broj mladoženja ima između 25 i 35 godina, a mit o suprotnostima koje se privlače uverljivo ruši bračna statistika - pred matičara najčešće stupaju supružnici iste nacionalnosti (u 86 odsto slučajeva), iste školske spreme (u 70 procenata slučajeva) i partneri koji su ekonomski aktivni (u polovini slučajeva). Zanimljivo je da svaki peti brak sklope supružnici istih grupa zanimanja, što je još jedna potvrda teze da se srodna bračna duša nalazi na spisku zaposlenih u istoj firmi.
Međutim, iako je broj sklopljenih brakova značajno veći u odnosu na 2020. godinu, matičari ipak nisu imali toliko posla kao u godinama koje su prethodile planetarnoj zdravstvenoj krizi. Ilustracije radi, 2019. godine u Srbiji je sklopljeno 35.570 brakova, godinu dana ranije 36.321 brak, a 2017. godine - 36.047 brakova. Iako se već nekoliko godina ulažu značajni napori da se ukinu dečji brakovi, podaci govore da je tokom protekle godine sklopljeno čak 1.335 dečjih brakova, odnosno brakova u kojima je barem jedan od supružnika star između 16 i 19 godina.
Iako su prošle godine matičari imali značajno više posla nego 2020. godine, istovremeno je porastao i broj razvoda. Brojke Republičkog zavoda za statistiku govore da je tokom prošle godine razvedeno 9.790 brakova, odnosno 1.100 više u odnosu na prethodnu godinu. Muškarci i žene sve kasnije ulaze u brak, pa se kasnije i razvode - prosečna starost muža pri razvodu braka iznosi 44,7 godina, a žene 41,2 godine. One koje veruju u "baksuznu" moć brojeva neće obradovati činjenica da prosečno trajanje razvedenog braka iznosi 13,5 godina.
Posebno zabrinjava činjenica da se sve veći broj partnera odlučuju na razvod u prvim godinama braka - polovina supružnika koja se razvela tokom 2021. godine nije proslavila ni prvu deceniju braka. Naime, svaki peti bračni par koji je stavio tačku na brak u protekloj godini nije izdržao ni četiri godine u braku, a petina njih razvela se između pete i desete godine bračnog života. Iznenađuje podatak da prvu godišnjicu braka nije proslavilo čak 358 parova. Grafikoni Republičkog zavoda za statistiku svedoče da je svaki sedmi bračni par koji se razveo lane prethodno proslavio srebrnu svadbu, odnosno izašao iz brakorazvodne sudnice nakon 25 godina braka. Brojke takođe govore i da se muškarci češće odlučuju na sklapanje drugog ili trećeg braka nego žene.
Da deca nisu "malter" koji brak drži na okupu potvrđuje i statistika koja svedoči da više od polovine razvedenih brakova ima jedno ili dvoje dece, a tokom prošle godine razvodili su se i supružnici s troje, četvoro i petoro dece. Tačku na brak stavilo je 2.670 parova s jednim detetom, 2.019 partnera s dvoje dece, 423 roditelja s troje mališana, 57 parova sa četvoro dece i 14 supružnika s petoro dece. Iako je nakon okončanja brakorazvodnog postupka majka ta koja u većini slučajeva preuzima starateljstvo nad decom, o čemu svedoči podatak da je od 5.187 dece ona ta koja je dobila starateljstvo nad 3.600 dece, statistika svedoči da raste broj očeva - staratelja. Naime, u 2021. godini čak 620 muškaraca preuzelo je starateljstvo nad svojom decom nakon razvoda braka. Raste broj i parova koji su se odlučili na zajedničko staranje o naslednicima - za 938 mališana dogovoreno je zajedničko starateljstvo nakon razvoda braka.
Regionalno posmatrano, najviše se razvode stanovnici Vojvodine, a usluge brakorazvodnog advokata najmanje koriste stanovnici Šumadije i zapadne Srbije. U Beogradu najviše se razvode stanovnici Savskog venca, Vračara i Lazarevca, u Vojvodini meštani Vršca, Kovačice, Kanjiže, Srbobrana i Bačke Topole, dok u regionu Šumadije i zapadne Srbije po broju razvoda prednjače Užice, Čačak i Kraljevo. U regionu Južne i istočne Srbije tačku na brak najčešće stavljaju građani Niša, Golupca, Kučeva, Bora i Odžaka.
Izvor: Politika.rs
Foto: Ilustracija/Freepik.com