Koji alati su neophodni za obradu metala?

Obrada metala je proces izrade različitih predmeta od različitih vrsta metala koji variraju u karakteristikama. Obrada metala uključivuje oblikovanje, varenje, bušenje, brušenje, livenje, a za sve navedene poslove neophodno je koristiti alate, koji će posao olakšati i ubrzati.

Ako radite sa metalima, bilo profesionalno ili iz hobija, važno je da razumete čemu su namenjeni i kako se koriste različiti alati za obradu metala, kako biste biste bili sigurni da je posao efikasno i bezbedno obavljen, jer je vaša sigurnost na prvom mestu.

Hajde da napravimo pregled osnovnih alata za oblikovanje i obradu metala i pojasnimo njihovu namenu i način korišćenja:

Tračna testera

Tračna testera je jedan od najvažnijih alata za obradu metala. Pre nego što pomislite na bilo šta drugo, ako želite da radite sa ovim materijalom, uverite se da posedujete dobru tračnu testeru.

Tračne testere imaju petlju za sečenje koja je zategnuta preko 2 remenice. Gornja remenica zadržava i vodi sečivo, dok donja remenica menja brzinu. Sečivo radi u jednom smeru umesto da se kreće “gore-dole“ poput ubodne testere. Tračne testere nisu pogodne za sečenje veoma tankih limova; opšte pravilo sugeriše da metal koji se seče treba da bude deblji od dubine 3 zuba lista tračne testere. Bez obzira na to da li imate jeftinu ili skupu, novu ili korišćenu tračnu testeru, uvek je obavezno nauljite pre upotrebe.

Aparat za varenje

Aparati za zavarivanje metala pripadaju grupi električnih alata, a koriste se u privatne i profesionalne svrhe. Aparati za varenje pod dejstvom toplote spajaju dva ili više metala. Na mestima na kojima se metal topi stvara se veza, koja se naziva var (varovi). Ovi uređaji se mogu kategorisati u dve grupe, to su aparati za elektrolučno varanje i aparati za gasno varenje. U zavisnosti od načina varenja mogu se koristiti elektroda ili žica za varenje.

Radni prostor u kojem se vrši varenje treba da bude bez ulja, prašine i vlage, a materijali treba da budu čisti, kako ne bi došlo do kontaminacije i kako bi var bio što pravilniji, bez nakupljenih ostataka. Prilikom varenja neophodno je korišćenje zaštitne opreme, pre svega zaštitne maske i rukavica, kako ne bi došlo do povreda usled varničenja i visokih temperatura.

Brusilica

Brušenje metala je najbolji način za dobijanje visokokvalitetnih i preciznih metalnih delova i komponenti, a brusilica za metal je efikasan alat za obezbeđivanje vrhunske završne obrade na raznim metalnim proizvodima. Prema vrsti napajanja razlikujemo električne i akumulatorske brusilice. Električne rade na strujno napajanje (imaju kabl koji ih ograničava na upotrebu u zatvorenom prostoru), dok akumulatorske rade na baterije i možete ih koristiti bilo gde!

U suštini, brušenje metala funkcioniše kao tradicionalno industrijsko brušenje. Korišćenjem specijalizovanih abrazivnih točkova, koji se okreću velikom brzinom, ove mašine obrađuju metalnu površinu. Brzina kojom se točkovi rotiraju i korišćenje abrazivnih materijala će ukloniti sav višak materijala i dodatno zagladiti metal.

Metal, po svojoj prirodi, nije najlakši materijal za rad. Dve glavne metode oblikovanja metala su brušenje ili korišćenje ekstremno visokih temperatura, kao što je slučaj kod zavarivanja i topljenja. Brušenje se koristi za usavršavanje svih detalja u završnici proizvodnje, a takođe se može koristiti za pripremu metala za druge faze, kao što je zavarivanje.

Bušilica

Bušilica je još jedan univerzalac u svetu alata koji ima višestruku primenu u obradi svih vrsta materijala, pa tako i metala. Kada bušite rupe u metalu, posebno onom velike tvrdoće, kao što je čelik, radite to na što manjim brzinama, kako bi posao bio obavljen efikasno, te kako bi vaša sigurnost bila na prvom mestu. Za bušenje tvrdog metala i čelika koristite kobaltne burgije jer brzo odvode toplotu i veoma su otporne na habanje, što ih čini boljim za bušenje tvrdih metala od burgija obloženih crnim oksidom ili titanijumom.

Ove korisne alate, baš kao i brusilice, možemo podeliti na električne i akumulatorske bušilice. Obe karakteriše odlična snaga i efikasnost, ali kod električnih uvek postoji ograničavajući faktor - kabl, dok akumulatorske bušilice možete koristiti gde god poželite. Jedino na šta treba da obratite pažnju jeste da napunite baterije nakon upotrebe, kako bi vas uređaj uvek dočekao spreman.

Klešta za sečenje

Kada radite sa žicom od tvrdog metala, recimo ako proizvodite dušeke i pravite žičana jezgra, morate biti u mogućnosti da više puta odsečete krajeve žice, a da vam alat ne postane tup ili da vam ne izmori ruke. Za ovaj posao će vam biti zgodna klešta za sečenje sa velikom polugom, sa ivicama koje mogu lako da režu tvrdu žicu, dok visoka poluga povećava snagu vaše ruke, tako da vas ne umara pri dugotrajnom korišćenju.

Strug

Strug se može koristiti za obavljanje niza poslova kao što su bušenje, brušenje, struganje i sečenje metala. Takođe je vrlo čest komad alata u mnogim radionicama koje prodaju alate za obradu metala. Poseduje osu na koju se stavlja komad metala da bi se iz njega proizveo drugi predmet. Takođe ima gredu koja pomaže u pozicioniranju radnog komada, što omogućava efikasan i precizan rad.

Nakon što ste razumeli namenu i način funkcionisanja osnovnih alata za poslove obrade metala, naučite kako da ih pravilno koristite i održavate, kako bi vam što duže trajali. Srećno!

Foto: Ilustracija/Unsplash.com

akumulatorska bušilicaaparat za varenjebrusilicabušilicaklešta za sečenjeobrada metalastrugtračna testera