Mora, Samoća, Zjap, Plod, Krik, Čvor, Zid, Sev, Logor, Zločin, Epilog
Dužno poštovanje za sve koji su, bilo na koji način, učestvovali ili doprineli da do ove izložbe dođe. Uradili su to na najbolji i najprimereniji način i potpuno na nivou koji Lubarda zaslužuje. Galerijski prostor, i po veličini i na svaki drugi način dostojan njegovog dela. Ogroman posao da se sakupe radovi iz privatnih i državnih kolekcija. Prateće manifestacije, projekti , prezentacija... Čista desetka.
Možda nije mesto, ali povod jeste, da još jednom konstatujemo da zaista ne brinemo dovoljno o svojoj kulturnoj baštini, o vrednostima koje je svet već davno priznao, mi ih se, eto, setimo samo za velike godišnjice. Postoji želja i volja da, na opšte dobro, zaživi Lubardin legat, i istinski entuzijasti i poštovaoci pravih vrednosti ozbiljno rade na tome, ali, nekako je neizbežno ono čuveno pitanje - mora li kod nas sve da bude tako komplikovano.
Ova izložba, dobra iza nove generacije mladih umetnika i poslenika u kulturi, obavezna je za one starije koji su poznavali Lubardu. Ako je zaista pogledamo u oči, otvorene duše i čistog uma, ključni je argument, ali možda i poslednja opomena - šta dobijamo, odnosno šta možemo da izgubimo svojom nebrigom.
Još jednom smo se mogli podsetiti ili jasno spoznati, kolika je potreba, zbog veličine i značaja Lubarde kao umetnika i čoveka, da ispravimo nepravdu nanetu ovom velikom umetniku. Znači - iskreno se nadam da ćemo uskoro imati Lubardin legat.
Velika retrospektivna izložba "Lubarda 1907-2007. Između slike prirode i prirode slike" organizovana povodom obeležavanja stogodišnjice njegovog rođenja u Muzeju istorije Jugoslavije. Otvorena je u subotu, 15. marta 2008. godine. Izloženo je 178 radova podeljenih u 11 tematskih celina: Mora, Samoća, Zjap, Plod, Krik, Čvor, Zid, Sev, Logor, Zločin, Epilog.
Pre tridesetak godina (1967. i 1969.) Muzej savremene umetnosti i Galeriji SANU organizovali su velike izložbe Petra Lubarde. Prošle godine mogli smo gledati njegove slike u galerijama RTS, „Beograd“ i „Haos“, i retrospektivu 60 slika u Plavom dvorcu na Cetinju, i sve ih zaista treba pohvaliti. Zahvaljujući Muzeju savremene umetnosti, Beograd i Narodnom muzeju Crne Gore, Cetinje, visokim ko-pokroviteljima: Borisu Tadiću, predsedniku Republike Srbije i Filipu Vujanoviću, predsedniku Republike Crne Gore imamo priliku da, posle 40 godina, vidimo jednu zaista veliku i reprezentativnu izložbu Petra Lubarde u Beogradu.
Izložbu su otvorili Vojislav Brajović, ministar kulture u Vladi Republike Srbije i Nikola Tasić, potpredsednik SANU za društvene nauke. Otvaranju izložbe prisustvovale su i Lubardina sestra Vera Doner i sestričina Đina Lazar koje su za ovu priliku doputovale iz Izraela.
Izložba je otvorena do 26. aprila 2008.
Tekst: Dragan Kljajić
Foto: Marko Risović