Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Srbiji počeo je danas i trajaće do 31. oktobra. Preliminarni podaci biće objavljeni do kraja novembra, a već na proleće počeće objavljivanje prvih konačnih rezultata.
Popisivači će ići od vrata do vrata i direktno će od građana prikupljati popisne podatke. Nosiće identifikacionu karticu sa fotografijom, imenom i prezimenom i dužni su da je pokažu građanima ako zatraže.
Građani će odgovarati na 69 pitanja, a popis traje oko pola sata.
Onima koji odbiju da učestvuju u popisu slede kazne, a direktor Zavoda za statistiku Miladin Kovačević rekao je za RTS da je to krajnji instrument i nešto što nikako nije cilj.
Pomoćnik direktora Republičkog zavoda za statistiku Petar Korović rekao je da su popisivači krenuli s radom i da na vrata građana mogu da zakucaju od 8 do 20 časova.
Prema njegovim rečima, za popis tročlane porodice potrebno je od 20 do 30 minuta.
Ukoliko niste kod kuće, popisivač stavlja obaveštenje u poštansko sanduče na kojem ostavlja svoje podatke i kontakt popisnog info-centra sa kojim zatim stupate u kontakt, a kasnije sa popisivačem ugovarate njegov dolazak, objasnio je Korović.
Popisivači su od jutros krenuli širom Srbije i za sada sve protiče u najboljem redu.
- Popis se sprovodi da bismo dobili precizne podatke o vitalnim, etničkim, ekonomskim, obrazovnim, migracionim i drugim obležjima stanovništva, koji su neophodni za dobijanje precizne slike trenutnog stanja, ali i za projekcije budućih kretanja, a naročito za realno sagledavanje obima i posledica iseljavanja stanovništva u inostranstvo u poslednjih 11 godina, pada fertiliteta i ubrzanog starenja - rekao je Miladin Kovačević, direktor Republičkog zavoda za statistiku.
Pitanja o nacionalnoj i etničkoj pripadnosti, maternjem jeziku i veroispovesti, podseća, spadaju u osetljiva pitanja o kojima se građani isključivo lično izjašnjavaju.
- Zaista mislim da su to tri najvažnija pitanja i tri možda najvažnija podatka koja ćemo dobiti popisom. Nacionalne manjine na bazi tih podataka ostvaruju svoja prava na lokalu, a po strani nacionalne manjine, koje su jako važne, jako je važno da se većinsko stanovništvo izjasni onako kako se oseća - rekao je Petar Korović.
Korišćenje elektronskih obrazaca umesto papirnih garantuje tajnost podataka. Uz to će ubrzati popis i obradu podataka.
- Ovaj popis stanovništva će se sprovesti u skladu sa najvišim međunarodnim standardima. Naravno, ne smemo zaboraviti i na poverljivost ovih podataka, što znači da se nikakvi individualni podaci neće objavljivati - naveo je Martin Klauke iz Delegacije EU u Srbiji.
Odgovor na sva pitanja, nedoumice i nejasnoće građani mogu dobiti besplatnim pozivom Info-centra, na broj 0800 444 005.
Izvor: RTS
Foto: Popis2022