Didlo je, kako se tvrdi, stariji izum od točkova. Neki od najstarijih primeraka datiraju iz 1700. godine, rađeni su od žada, a imali su istu namenu kao i današnje zeke, mede, leptiri , da „vrate ženama boju u obraze“.
Prema nekim pretostavkama, oko 30 odsto žena nije u stanju da doživi orgazam tokom seksualnog čina, pa su im vibratori u ovom smilslu neophodni.
Neki od najstarijih primeraka vibratora
Moderni vibratori osmišljeni su deset godina pre prve mašine za pranje veša ili usisivača. Stotinama godina, smatrani su medicinskim pomagalima, a tek u 20. veku dospeli su u spavaće sobe.
Šta je muški posao?
Ako ćemo da se držimo nauke, vibrator je definisan kao sprava koja vibracijom deluje na nervne zavrsetke i na taj način opuštana ili uzbuđuje.
Otac prvog vibratora na struju, krajem 19. veka ,bio je Kelsi Stiner. Neka vrsrta stimulacije genitalija kako bi se lečila ženska histerija koju su pratile nesanica, odsustvo apetita i još mnogo misterioznih tegoba postojala je i u doba Perikla, pa je jedan od najpoznatijih drevnih lekara, Avicena, pisao da „žene koje pate od histerije ne bi trebalo da se dodiruju. To je muski posao, koji mogu da obavljaju samo muzevi i lekari".
Do nedavno je u mnogim južnjačkim državama Sjedinjenih Američkih Država bila zabranjena prodja vibratora kao obscene sprave.
Federalni apelacioni sud prihvatio je propis u Alabami kojim je bila zabranjena prodaja vibratora i seksi igračaka na Dan svetog Valentina 2007. U ovoj državi je donet i svojevstan zakon protiv bluda 1998, koji je podržan i od Vrhovnog suda Alabame 2009.
Svi koji koriste ili prodju seksi igračke u Alabami mogu se suočiti s kaznom zatvora od jedne godine i novčane kazne od 10.000 dolara, ako se prestup ponovi, mogu dobiti kaznu zatvora do 10 godina.
Slično je i u Teksasu, Koloradu. Od 2009. godine Alabama je jedina država koja zabranjuje prodaju seksi igračaka, iako žitelji Alabame mogu da dobiju ove spravice na preporuku dokotora.
Ova tema poslužila je kao motiv za romantičnu komediji "Histerija" sa Megi Džilenhol i Hjuom Densijem u glavnin ulogama . Film o viktorijanskom dobu i prvim vibratorima moćićemo uskoro da gledamo.
Karlični tuš, jahanje, stolice za ljuljanje
Lekari 19. veka bili su olako spremni da svaku žensku bolest označe kao histeriju. U to vreme smatralo se da 75 odsto žena pati od histerije.
Žene su se lečile mlazom vode, a francuski stručnjaci izumeli su i karlični tuš, crevo pod pritiskom, čiji se mlaz usmeravao na klitoris. Ženama se preporučivalo i jahanje konja bez sedla, kao i sedenje u stolicama za ljuljanje.
Prvi proizvođač vibratora je britanska kompanija "Vajs". Oni su osmislili vibrator na baterije, koji je vibrirao izmedju 1.500 i 1.700 puta u minutu. Ratni vihor prvog i drugog svetskog rata oduvao je sa scene i vibratore, koji se ponovo pojavljuju tek pedesetih godina 20. Veka i to kao kućni masažeri.
Seksualna revolucija
Vibratori su veliki povratak doživeli 1960. seksualnom revolucijom. U junu 1966. Džon Tavel pokušao je da patentira bežični vibator za ljudsko telo. Ovaj vibrator patentiran je 1968. da bi uskoro doživeo poboljšanja u vidu više brzina.
Do 1980. vibvratori i seksi igračke dobile su svoje mesto u popularnoj kultruri. Jedno istraživanje iz 2009. pokazalo je da u SAD oko 53 odsto žena i oko 46 odsto muškaraca, u dobi od 18 do 60 godina, koristi vibrator.
U nekim zemljama vibratori su reklamiraju kao masažeri za telo, iako im je namena drugačija.
U međuvremenu su vibratori postali zanosan biznis, pa su počeli da se proizvode najrazličitiji modeli - mačke, zečići, medvedi, jezici.
Ali bez obzira na dizajn, stručnjaci tvrde, da su vibratori slični, sa razlikama u intezitetu i brzini vibracija. Najpopularniji su, ipak, didlo vibratori, u obliku penisa, napravljeni od plastike, silikona, gume, vinila ili lateksa. U nekim varijantama “daj, šta, daš” umesto vibratora koriste se i mobilni telefoni. Mašti nikad kraja ...
Hello Kitty vibratori