PREPOZNAJTE SIMPTOME NA VREME: Žene su podložnije upalama bešike

Upala bešike ili cistitis je uzrokovana bakterijskom infekcijom. Simptomi cistitisa mogu biti iritantni i dugotrajni, a može biti i opasna infekcija kada se proširi na bubrege. Važno je odmah reagovati i pokušati suzbiti upalu prirodnim sredstvima ili po potrebi antibioticima.

Mokraćna bešika se nalazi između pubične kosti i materice. Ona predstavlja kesu rastegljivih zidova u kojoj se skuplja mokraća stvorena u bubrezima. Kada se zidovi bešike skupe mokraća se potiskuje u uretru, koja predstavlja uzanu cev dugačku samo 2.5 – 3cm. Otvor uretre nalazi se između klitorisa i vagine, piše stetoskop.info.

Učestalost

I muškarci i žene imaju mokraćnu bešiku i uretru, ali je ona različite građe. Zbog toga su neke bolesti češće kod žena nego kod muškaraca. Na primer, kako je uretra kod žena u bliskom kontaktu sa vaginom i anusom, koji često sadrže bakterije, i kako je kraća nego kod muškaraca, infekcije mokraćne bešike (cistitis) i uretre (uretritis) su mnogo češće kod žena. Pored toga, starije žene imaju probleme sa mokrenjem, kao što je inkontinencija. Kod inkontinencije mišići karličnog dna koji podupiru mokraćnu bešiku i druge unutrašnje organe, postaju slabiji i dopuštaju spuštanje unutrašnjim organima.

Simptomi i znaci

Simptomi upale bešike mogu biti blagi, ali i veoma intenzivni, i uključuju:

- čestu potrebu za mokrenjem
- češće mokrenje tokom noći
- potreba za mokrenjem, iako je bešika prazna
- bol prilikom mokrenja
- mala količina urina
- krv u urinu
- zamućen urin sa intenzivnim mirisom
- osećaj pritiska u donjem delu stomaka
- blagu telesnu temperaturu
- bol tokom seksualnog odnosa

Pored ovih simptoma, mogu se javiti povraćanje i mučnina, groznica, mrzlica ili bol u leđima. Ovo može biti znak upale bubrega i potrebno je hitno posetiti lekara. Kod dece, uobičajen znak infekcije bešike je mokrenje u veš.

Žene su podložnije infekcijama bešike jer imaju kraću uretru i bakterijama je lakše da dođu do bešike. Postoji akutni cistitis koji se javlja iznenada i ponavljajući cistitis koji se stalno vraća.

Ponekada iritacija i inflamacija uretre traju nedeljama ili mesecima. Kod nekih žena mikrobiološkim ispitivanjem mogu se izolovati bakterije. Ako se radi o hroničnom uretritisu žena oseća potrebu za čestim pražnjenjem bešike i mokrenje je veoma nelagodno. Kako je hronično inflamirana uretra već duže vremena lečena, njen lumen je sužen.

Dijagnoza

Inflamacija koja se širi na donji deo mokraćne bešike naziva se trigonitis. Ova dijagnoza se postavlja uvođenjem endoskopskog instrumenta kroz uretru u bešiku.

Lečenje

Antibiotici ili sulfopreparati mogu se dati pacijentkinjama ako postoje znaci infekcije. Kod pacijentkinja sa suženim lumenom uretre sprovodi se dilatacija.

Izvor: City Magazine
Foto: Ilustracija/Freepik.com

bešikasimptomi upale bešikeupala bešike