Ako želite savršenu kožu tokom leta, onda vaše navike moraju da se menjaju. Evo kako treba da izgleda letnja rutina nege kože
Leto, sa svom toplotom, vlažnošću i suncem koje donosi, može biti i blagodat i šteta za vašu kožu. Verovatno ćete više vremena provoditi napolju, što vašu kožu izlaže štetnim UV zracima. Ali vazduh ima tendenciju da ima više vlage, dajući normalno suvoj koži potrebnu hidrataciju nakon hladnog i suvog proleća.
Možda nećete morati u potpunosti da prepravite režim nege kože, ali ako želite da maksimizirate svoj letnji sjaj i sprečite neke uobičajene probleme sa kožom, prilagođavanja su potrebna i to u skladu sa potrebama vaše kože.
Najvažnija pitanja tiču se upotrebe retinola i antioksidansa, problema sa aknama i pigmentacijom, zaštite od sunca i prilagođavanja sredstva za čišćenje lica.
Kako treba da izgleda letnja dnevna rutina nege:
Ako je vaše lice sklono aknama…
onda letnja rutina nege kože zahteva da uvedete antibakterijsko sredstvo za umivanje. Niko ne uživa u lepljivom letnjem znoju, a najmanje oni kod kojih to znači dodatno izbijanje akni. Problem nije sam znoj, već porast broja bakterija koji podstiču akne. Znojna koža pruža toplo okruženje bogato vlagom koje omogućava prirodnim bakterijama na vašem licu da se razmnožavaju i izazivaju bubuljice. Erupcije akni mogu se desiti i na licu i na telu.
Ako se akne pojavljuju na leđima, zadnjici ili prednjim delovima butina, koristite antibakterijski sapun da neutrališete bakterije. Potražite sapun koji sadrži benzoil peroksid. Još jedan sastojak za borbu protiv akni koji vam je možda manje poznat je hipohlorna kiselinar. Ova blaga kiselina ima antibakterijska, antifungalna i možda čak i antivirusna svojstva i može imati terapeutske koristi za akne, ekcem na glavi i keloidne ožiljke.
Ako vam je koža masna…
Ako vam je koža masna, pređite na sredstvo za čišćenje sa salicilnom kiselinom. Sada kada je toplije, možda ćete primetiti da vam se pojavljuju mitiseri na nosu, bradi i čelu. Kao odgovor na toplotu, telo počinje da prekomerno proizvodi sebum, što dovodi do začepljenih pora i potom do mitisera.
Zato je neophodno uvesti sredstvo za pranje lica sa efektom pilinga da bi pore bile čiste. Odlična su i sredstva za umivanje sa glikolnom i salicilnom kiselinom. Glikolna kiselina je alfa hidroksi kiselina rastvorljiva u vodi (AHA), koja pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože sa površine kože; salicilna kiselina je beta hidroksi kiselina (BHA) rastvorljiva u ulju koja pomaže u smanjenju masnoće i uklanjanju nečistoća duboko unutar pora. Kada prelazite na letnju rutinu nege, potražite sredstvo za čišćenje sa glicerinom da biste održali odgovarajuću hidrataciju kože.
Ako je koža sklona pucanju…
U ovom slučaju trebalo bi preći sa kremastog sredstva za čišćenje na ono koje je na bazi gela ili pene, kako bi se bolje kontrolisala masnoća kože i letnja rutina nege kože bila efikasnija.
Ako vam je koža suva…
Dobra vest je da bi veća vlažnost u vazduhu trebalo da obezbedi koži bolju hidrataciju. Ako smatrate da je vaša normalna hidratantna krema preteška u ovo doba godine, razmislite o onoj koji je lakše teksture. Uvek su idealne one koje sadrže hijaluronsku kiselinu. Takođe možete proceniti težinu hidratantne kreme po tome kako izgleda. Prozirni ili gel proizvodi su na bazi vode, a bele kreme imaju više emolijensa za zadržavanje vlage.
Ako je vaša koža kombinovana…
Koristite tonik. Kada imate kombinovani tip kože, to znači da vaše lice ima područja suve i područja masne kože. Suvoća je uobičajena na obrazima, dok masnoća ima tendenciju da se taloži u vašoj T-zoni, području vašeg čela, nosa i brade. Letnja rutina nege zahteva da ne koristite ista sredstva za celo lice, nego da praktikujete ciljane tretmane – posebno za suvu, posebno za masnu zonu. Tonik koji ćete koristiti samo na T zoni može da bude odlično rešenje.
Ako su se pojavile bore…
Da biste izgladili bore, nastavite (ili počnite) da koristite retinoide. Retinoidi su derivati vitamina A koji stimulišu proizvodnju kolagena kako bi efikasno umanjili pojavu linija i bora. Možda ste dodali ovu omiljenu negu kože svojoj zimskoj ili prolećnoj rutini, ali postoji uobičajena zabluda da ne biste trebali koristite retinol tokom leta jer sunčevi UV zraci mogu učiniti kožu osetljivijom. Rešenje je jednostavno: nanesite svoj retinol noću, a danju koristite SPF kremu.
Ako imate diskoloracije…
Okrenite se antioksidansima. Možete naneti serum antioksidansa, kao što je onaj sa vitaminom C, a u međuvremenu, pitajte svog dermatologa da li ste kandidat za hidrohinon. Ovaj sastojak se mora koristiti pod budnim okom lekara, jer ima nuspojave.
Letnja rutina nege za sve tipove kože: krema za sunčanje i hidratantna krema
Svi tipovi kože imaju koristi od izdašne primene kreme za sunčanje. Osim toga, bilo da vam je koža masna, suva ili kombinovana, poželećete da prilagodite letnjim promenama svoje sredstvo za čišćenje i hidratantnu kremu.
Zaštita za sunčanje širokog spektra je neophodna, jer blokira i UVA i UVB zrake koji uzrokuju rak kože i doprinose starenju. Bilo da je napolju sunčano ili oblačno, koristite SPF 30 širokog spektra i kupite proizvod sa cink oksidom. Istraživanja takođe pokazuju da su kreme za sunčanje na bazi cink-oksida, koje formiraju zaštitnu barijeru za reflektovanje UV zraka i imaju minimalan prodor u kožu bezbedne za svakodnevnu upotrebu.
Krema za sunčanje je posebno važna ako imate rozaceu, jer izlaganje suncu može izazvati upale. U slučaju osetljive kože birajte kremu za sunce na bazi minerala, a ako ste skloni aknama onu koja je označena kao nekomedogena.
Izvor: Lepotaizdravlje.rs
Foto: Ilustracija/Freepik.com