JEDAN OD NAJPOPULARNIJIH REŽIMA ISHRANE: Kako funkcioniše WW dijeta?

Vejt vočers dijeta (Weight Watchers), poznatija kao WW dijeta, jedna je od najpopularnijih dijeta i planova ishrane na svetu. I ne, ovo nije nikakva dijeta koja prati trendove, niti nešto novo u svetu. WW dijeta je plan ishrane koji broji mnogo zadovoljnih korisnika, a neki od njih su poznate zvezde.

Ono što ovu dijetu izdvaja od ostalih, pored odličnih rezultata koje daje svojim korisnicima, jeste to što je fokus stavljen na zdrav način života i dobre prehrambene navike, a ne samo na puko skidanje kilograma.

Osnove dijete

WW dijeta funkcioniše pomoću sistema pametnih poena. To znači da svaka hrana i piće vrede određeni broj poena, zavisno od hranljivih vrednosti.

Svaki plan ishrane tokom trajanja WW dijete je individualan i zavisi od toga kakvu hranu korisnik voli, kakav način života vodi i koje rezultate želi.

Postoje tri načina na koji možete praktikovati ovu dijetu u skladu sa vašim potrebama, a pomoć dobijate putem WW aplikacije.

Najbitnije je što je WW dijeta označena kao peta najbolja dijeta, a spada i u zdrave dijete jer uopšte nije restriktivna. Nijedna hrana nije zabranjena tokom ove dijete, suština je u umerenosti.

Tokom ove dijete unosićete u svoj organizam dovoljnu količinu proteina, ugljenih hidrata, masti i ostalih hranljivih materija koje su potrebne kako bi organizam normalno funkcionisao, a vi bili zdravi.

Isto tako, unosićete znatno manje kalorija, zasićenih masti, kao i rafinisanog šećera.

Pravila dijete

Sistem pametnih poena omogućava korisnicima da biraju između tri programa WW dijete.

Zdrave namirnice nose nula bodova, dok namirnice sa ne tako zdravim sastojcima, rafinisanim šećerom, zasićenim mastima, nose određeni broj bodova.

Programi WW dijete su zeleni, plavi i ljubičasti program

Zeleni program – usmereni ste ka 100+ namirnica sa nula bodova. Plavi program – usmereni ste ka 200+ namirnica sa nula bodova. Ljubičasti program – usmereni ste ka 300+ namirnica sa nula bodova.

U sva tri programa dobijate i svoj budžet pametnih poena, koji možete iskoristiti za namirnice koje inače volite da jedete. Budžet pametnih poena dobija se na osnovu pola, visine, težine i godina.

Uz poene dobijate i mnoštvo recepata koje možete koristiti, a oni sadrže hranu koju bi trebalo da jedete.

Kako biste dobili plan koji najviše odgovara vašim potrebama potrebno je da odgovorite na sledeća pitanja prilikom prijave za WW program:

- Zašto želite da smršate;
- Šta ne možete da izdržite tokom dijete;
- Koliko vežbate;
- Kako i koliko spavate;
- Na koji način trenutno razmišljate o životu i životnim navikama.
- Da li WW dijeta pomaže u gubitku neželjenih kilograma?

WW dijeta je proglašena za jednu od najboljih dijeta. To je upravo zato što ima hiljade i hiljade zadovoljnih korisnika koji su na jednostavan način uspeli da se reše neželjenih kilograma. Pri tome nisu ugrozili svoje zdravlje, nisu bili gladni tokom dijete i nisu morali da se odriču određene hrane.

Takođe, postoji mnoštvo naučnih studija koje su dokazale da je WW dijeta održiv način ishrane i da radi ono što i tvrdi.

WW dijetu čini posebnom to što je fokus stavljen na stvaranje dobrih i zdravih navika u ishrani, kao i na održiv i dugoročan način ishrane koji će doprineti gubitku kilograma. Ova dijeta vas uči da birate zdravije, ali i da kontrolišete veličinu porcija koje pojedete u toku dana.

Upravo zbog toga je ovo dobra i održiva dijeta, jer uspeh ne dolazi preko noći, ali se isto tako ni kilogrami ne vraćaju.

Koliko je lako držati Vejt vočers dijetu?

Kao što smo već i pomenuli, tokom trajanja ove dijete nijedna namirnica vam nije zabranjena, tako da ne morate da se odričete svog omiljenog jela.

A ono što najviše zanima sve pre započinjanja bilo kakve dijete jeste to da li će tokom nje osećati glad. Što se tiče WW dijete, definitivno nećete biti gladni. U toku jednog dana dozvoljeno je, ali i potrebno da se imaju 3 obroka i 2 užine.

U aplikaciji WW korisnici mogu jednostavno da prate broj svojih pametnih poena, čak i kada jedu negde napolju. Takođe, aplikacija ili sajt nude mnoštvo recepata na raspolaganju, što znači da ćete uvek znati šta da kuvate za ručak i večeru, čak i kada uopšte nemate inspiracije.

U aplikaciji možete i pratiti svoj put ka gubitku neželjenih kilograma. Takođe, možete pratiti i svoje dnevne navike, koliko spavate, koliko tečnosti unosite, kao i koliko trenirate. Na ovaj način, pored ishrane, možete se fokusirati i na totalnu promenu stila života i konačno početi sa usvajanjem zdravih navika.

Hrana koju bi trebalo jesti tokom WW dijete

- Mršavi protein, kao što su piletina, jaja, tofu, riba, školjke i jogurt sa niskim procentom masti,
- Brokoli, špargle, karfiol, paprike, lisnato zeleno povrće,
- Sveže i zamrznuto voće,
- Batat, integralni pirinač, ovsene kaše, pasulj i integralne žitarice,
- Zdrave masti kao što su avokado, maslinovo ulje i koštunjavo voće,
- Sveže voće i povrće treba što više da se nađe na meniju.

Namirnice koje ne bi trebalo jesti tokom Vejt vočers dijete

Iako ne postoje namirnice koje su zabranjene i možete jesti svoje omiljene čokoladice tokom WW dijete, preporučuje se ipak da se smanji konzumacija ili da se potpuno izbace sledeće namirnice:

- slatka gazirana pića,
- čips od krompira,
- prerađeno meso, kao što su viršle, kobasice i slično,
- slatkiši,
- torte, kolači, keks.

Primer jelovnika

Doručak: Kajgana sa tikvicama
Užina: Parče banana hleba od ovsenog brašna
Ručak: Grilovana piletina sa pestom od bosiljka
Užina: Kokice sa karijem
Večera: Grilovani losos sa leblebijama

Vejt vočers (WW) dijeta - Mane

Iako ova dijeta ima pregršt prednosti, ima i pokoju manu. Prva je ta što ovakav plan ishrane nije besplatan. A druga mana je ta što ponekad može biti naporno brojati poene svaki put kada jedete, a posebno kada ste negde napolju.

Trening i WW dijeta

Zavisno od vaših želja, ciljeva, ali i mogućnosti potrebno je da odaberete neku vrstu fizičke aktivnosti tokom dijete.

To ne znači da morate da idete u teretanu ako ne volite ili ne možete to da radite, ali bi bilo dobro bar da u svoju dnevnu rutinu uvrstite malo dužu šetnju.

U sklopu WW aplikacije, pored recepata za ukusna jela, možete naći i razne vežbe i ideje kako da ostanete aktivni. Neke od ideja pored tradicionalnih vežbi su ples, brzo šetanje, pa čak i spremanje kuće.

Sledećeg puta kada budete spremali i čistili kuću, setite se da se i to vodi kao jedna vrsta fizičke aktivnosti.

Dozvoljeni poeni za jedan dan iznose od 18 do 20. Možete čak i da "štedite", pa recimo jedan dan pojedete namirnice u vrednosti od 15 poena, a sutradan tu razliku možete da nadoknadite.

Dijetu mogu koristiti i muškarci i žene, a preporučuje se starijima od 18 godina. Dakle, pre početka treba da izračunate koliko bodova smete uneti tokom dana.

Ovako izgleda model:

Pol:

Ženama se dodeljuje 7, a muškarcima 15 bodova.

Godine:

Starost od 18 do 20 godina nosi 5 bodova, od 21 do 35 godina 4 boda, od 36 do 50 godina 3 boda, od 51 do 65 godina 2 boda, više od 65 dobijaju 1 bod.

Visina:

- manje od 160 – 0 bodova;
- od 160 cm do 165 cm – 1 bod;
- preko 165 cm – 2 boda;

Težina:

- od 50 kg do 59 kg – 5 bodova;
- od 60 kg do 69 kg – 6 bodova;
- od 70 kg do 79 kg – 7 bodova (i tako dalje…)

Fizička aktivnost:

- fizički neaktivan, uglavnom sedi – 0 bodova;
- slaba fizička aktivnost – 2 boda;
- umerena telesna aktivnost – 4 boda.

A kako izračunati vrednost namirnica u bodovima?

Svaka vrsta hrane nosi određeni broj bodova. Kako se povećava broj kalorija, ugljenih hidrata, masti i šećera u hrani, tako se povećava i broj bodova koji određuju njihovu vrednost. Dakle, koliko bodova ima određena hrana, izračuna se deljenjem broja kalorija sa 60, a masti s 9 i dodavanjem njihovih količnika.

Tokom dana možete uneti namirnice u vrednosti osvojenih bodova.

Izvor: Dijeta.net
Foto: Ilustracija/Freepik.com

dijetadijetegubitak kilogramajelovnikmršavljenjenamirnicepravila dijeterežim ishranesuvišni kilogramiWW dijeta