Istraživači sa Univerziteta Northumbria iz Njukasla otkrili su da se kod bivših pušača može primetiti osetno poboljšanje memorijskih funkcija nervnog sistema, kao i da se taj boljitak jasno može izmeriti u poređenju sa aktivnim pušačima.
Za rezultate istraživanja zainteresovalo se i uredništvo stručnog časopisa Drug and Alcohol Dependence, koji će objaviti dodatne informacije o studiji.
Apstinenti koji ne puše već više od dve i po godine, na testovima memorije prosečno beleže 25 odsto bolje rezultate od pušača, tvrde istraživači, a prenosi sajt Bol.
S druge strane, o nepovratnom uticaju cigareta na nervni sistem, govori podatak da ljudi koji nikada nisu pušili na istim testovima beleže čak 37 odsto bolje rezultate.
Naučnici nemaju precizno objašenjenje za činjenicu da pušenje narušava prospektivnu memoriju. Postoji mišljenje da toksini iz duvana oštećuju nervne konekcije u prefrontalnom korteksu mozga, kao i hipokampusu i talamusu.
Jedan deo britanske stručne javnosti smatra da bi scene u kojima glumci puše trebalo zabraniti u filmovima koji su dozvoljeni za gledaoce mlađe od 18 godina.
Istraživanje je naišlo i na određeni broj kritičara, koji su ga nazvali „neopravdanim“ i „nenaučnim“, a metodologiju osporili objašnjenjem da na evenutalni početak pušenja kod adolesceneta utiču brojni, prvenstveno socijalni faktori.