Bez alkohola pre spavanja
Iako se često čuje za čašicu pre spavanja kao leku protiv nesanice i stresa, ta ista čašica radi upravo suprotno. Ispijanje alkohola, naročito kod žena, izaziva jako nemirne snove i česte prekide sna.
Preskočite vežbanje kasno uveče
Vežbanje vas može izmoriti i osigurati da spavate dubokim snom, ali ako vežbate neposredno pre odlaska u krevet to će stimulisati vaše telo i otežati spavanje. Vežbajte najmanje 3-4 sata pre spavanja, a vežbanje završite vežbama joge za opuštanje.
Za večeru samo lagano
Pokušajte da ne jedete makar 2 sata pre spavanja, a posebno izbegavajte ugljene hidrate. Kako bi otplovili u zemlju snova grelin ili hormon gladi trebalo bi da bude na najvišem nivou. Ugljeni hidrati smanjuju nivo tog hormona, a i činjenica da celu noć varimo "Big mac" koji smo pojeli u 11 uveče neće nam pomoći da bolje spavamo.
San i tehnologija nisu najbolji prijatelji
Držite svoj laptop, mobilni telefon i ostale tehničke prijatelje podalje od spavaće sobe. Svetlo koje dolazi s ekrana televizora, laptopa ili mobilnog smanjuje proizvodnju hormona melatonina koji utiče na spavanje. Uz to, istraživanja su pokazala kako pisanje SMS-ova u krevetu uzrokuje teskobu.
Pretvorite sobu u hram snova
Neka vaša soba bude vaša oaza mira, mesto gde ćete moći da se opustite i bezbrižno utonete u san. Neka u sobi uvek bude prijatna temperatura, a izvore zvuka i svetla eliminišite u potpunosti. Nekada i najmanje svetlo može da ometa san, pa ako ne možete da spavate u potpunom mraku, nosite masku.